Hindi Eti Nasıl Pişirilir?

Yılbaşı sofralarının aranan lezzeti hindi eti nasıl pişirilir?

Hindi etinin daha kısa sürede pişirilmesi, yumuşak olması, derisinin nar gibi kızarması için, daha önceden marine etmeniz tavsiye edilir. Bunun için hazır sosları kullanabilir ya da evde kendiniz marine sos hazırlayabilirsiniz.

Bunun için kullanacağınız sosta limon suyu gibi asit içerikli malzemeler, zeytinyağı ve baharatlar kullanabilirsiniz. Hindi etine renk vermek amacıyla sosun içine domates salçası, bal gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Malzemeleri karıştırarak hindiye sürün. Ancak pişerken hindi etinin yanmaması amacıyla üzerinde kuru baharatları fazla kullanmayın.

Hindi eti marine edildikten sonra, pişerken suyunu salacağı uygun bir tencerenin içine ya da fırın tepsisi içine koyun. Ancak hindiyi yerleştirirken, ısıya dayanıklı iple butlarını bağlayın. Böylece pişince hindi daha estetik olur. Kanatlarını da iple ya da tahta şiş yardımıyla gövdesine sabitleyin. Hindinin üzerini kurumaması için, alüminyum folyo ile kapatın. Ancak pişmesine yarım saat kaldığında folyoyu çıkarın ve hindi güzelce kızarsın. Arzu edenler hindinin içini kök sebzelerle doldurabilir, bunu sos yapımında kullanabilirsiniz.

Hindi etinin iyice pişmesi, çiğ kalmaması amacıyla en uygun sıcaklık 160 derecedir. Hindiyi torbada veya alüminyum folyoda pişirirseniz sıcaklığı 175 dereceye ayarlayabilirsiniz. Hindinin ağırlığı 5 kg kadar olursa, yaklaşık 3-3,5 saat içinde 160 derece sıcaklıkta pişirmeniz yeterli olur. Pişirme için termometre kullanılıyorsa, hindilerde 75 derece, hindi dolmasında 80 derece yeterli gelir. Hindi fırında pişince dışarı alarak, 10-15 dakika dinlenmesini sağlayın. Daha sonra parçalar halinde ikramınızı yapabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu