Hindistan Cevizi Şekeri Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi şekeri sofra şekerine alternatif şekerler arasında yer almaktadır. Peki besin değerleri nedir, nasıl kullanılır?

Şekerin zararlı etkileri giderek daha belirgin hale geliyor. Bu da insanların doğal alternatiflere yönelmesine sebep oluyor. Hindistan cevizi şekeri, şeker yerine kullanılabilen doğal alternatifler arasında gün geçtikçe ön plana çıkıyor. Bu şeker, hindistan cevizi ağacından üretilir ve glisemik indekste şekere göre daha besleyicidir. Bu yazı, hindistan cevizi şekerinin gerçekten sağlıklı bir şeker alternatifi olup olmadığını inceliyor.

Hindistan Cevizi Şekeri Nedir?

Hindistan cevizi bitkisinin tatlı sıvısından elde edilir. Genellikle benzer olan ancak farklı türde bir palmiye ağacından yapılan hurma şekeri ile karıştırılır. Bu şeker nasıl elde edilir?

  • Hindistan cevizi bitkisinin çiçeğinde bir kesik açılır ve özsu alınır.
  • Sap, suyun çoğu buharlaşana kadar kaynatılır.

Son ürün kahverengi ve granül hale getirildi. Rengi çiğ şekere benzer, ancak partikül büyüklüğü tipik olarak daha küçük veya daha değişkendir.

Beyaz Şekerden Daha Besleyici mi?

Normal sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubu hiçbir hayati besin içermez ve bu nedenle “değersiz” kalori sağlar. Bununla birlikte bu şeker, hindistan cevizi bitkisinde bulunan besin maddelerinin bir kısmını içerir. Şu besin değerlerini içerir: demir, çinko, kalsiyum ve potasyum mineralleri ve polifenoller ve antioksidanlar gibi bazı kısa zincirli yağ asitleri.

Bu şeker az miktarda mineral, antioksidan ve lif içerir. Bununla birlikte, yüksek şeker içeriği, potansiyel faydalardan daha ağır basar. Diğer yandan bu şekerin kalorisi çok yüksektir (normal şekerle aynı).

hindistan cevizi şekeri

Hindistan Cevizi Şekeri Düşük Glisemik İndeksine Sahip

Glisemik indeks (GI) gıdaların kan şekeri seviyesini ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Sofra şekeri 60’lık bir GI’ye sahipken, hindistancevizi şekeri bir GI 54 (2) ile ölçülmüştür. Bununla birlikte, GI’nin bireyler arasında büyük ölçüde farklılık gösterebileceğini ve ayrıca hindistan cevizi şekeri kümeleri arasında da değişebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. İnülin içeriği muhtemelen şeker emilimini biraz yavaşlatsa da, GI’deki bu küçük farkın sağlığa etkisi kesin değildir.

Özetle: Bu şeker, kandaki sofra şekeri miktarından biraz daha düşük bir artışa neden olur.

Fruktoz İçeriği

Sofra şekeri sağlıksızdır, çünkü kan şekeri seviyelerinde önemli bir artışa neden olur. Aynı zamanda besin bakımından fakirdir, hemen hemen hiç vitamin veya mineral sağlamaz, ancak bu buzdağının sadece görünen kısmıdır. Şekerin sağlıksız olmasının diğe sebebi yüksek fruktoz içeriğidir.

Bu şeker, sofra şekeri ile hemen hemen aynı miktarda fruktoz içerir. Aşırı tüketilen şeker obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi türlü sorunlara neden olabilir. Bu şeker sofra şekerine göre biraz daha iyi bir besin profiline sahip olsa da, sağlık etkileri büyük ölçüde benzer olabilir. Hindistan cevizi şekerini normal sofra şekeri kullandığınız gibi ölçülü kullanmalısınız.

Hindistan Cevizi Şekeri Nasıl Tüketilmeli?

Bu şeker mucize değildir. Normal sofra şekeri ile çok benzer, ancak işlenmemiş ve az miktarda besin içermektedir. Bu şekeri kullanacaksanız az miktarda kullanın. Rafine şekerden daha sağlıklıdır, ancak kesinlikle tam olarak sağlıklı değildir.

Besilerde tıpkı sofra şekeri gibi kullanılabilir. Fakat ölçülü olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu