Hobi Odası Dekorasyonu

Hobi odası, zihninizi boşaltmak ve hobilerinizi yapabilmek için kullanabileceğiniz bir alandır. Evinizin uygun bir odasını ya da bölümünü hobi odası olarak değerlendirebilirsiniz.

Evde hobi yapmaya vakit ayıran herkes, belli bir zaman diliminden sonra bir hobi köşesine veya bir hobi odasına ihtiyaç duyar. Bu köşe ve odalar, estetik unsuru göz önünde bulundurularak, doğru parçalar ile dekore edildiğinde, hobi araç-gereçlerinin düzenli bir şekilde durması bakımından önemli rol oynar.

Hobi odası dekore ederken bu odada bulunması gereken ilk unsurun “rahatlık” olduğunu unutmamanız gerekir. Ardından bu rahatlığı, estetik ile buluşturmak gelir. Rahatlık ve estetik, hem daha verimli çalışmanızı sağlayacak, hem de yaratıcılığınızı arttıracaktır.

Hobi odanızın büyüklüğüne ve yaptığınız hobiye göre, kullanacağınız depolama ürünleri ve diğer çalışma masası, raf gibi eşyalar elbette ki farklılıklar gösterecektir. Ancak, yine de herkes için genel geçer bazı kurallar vardır.

Bunlardan ilki, odada ağırlıklı olarak kullanılacak olan renklerdir. Renkler, ayrıntılı çalışmalar yaparken hem gözün yorulmaması, hem de odanın aydınlık olması amacıyla mümkün olduğunca açık renkte seçilmelidir. Odadaki kişi, renk sayesinde rahatlamalıdır. Buradan hareketle doğanın rengi olan yeşili tercih edebilirsiniz.

Hobi odasında mutlaka bir çalışma masası, sandalye ve depolama amacıyla kullanılacak dolap, raf ve kitaplık gibi eşyalar bulunmalıdır. Oda büyük ise, bir köşesine dinlenme amacıyla koltuk ve hatta önüne de küçük bir puf konulabilir. Başka bir köşe ise, yapılan çalışmaları sergilemek amacıyla kullanılabilir.

Hobi odasında kullanılan depolama ürünleri dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Bu durum, eşyaların düzgün bir şekilde toplanması ve ihtiyaç duyulan anca ürünlere rahatlıkla erişilebilmesi bakımından önemlidir.

Dizayn: http://www.home-dzine.co.za/crafts/craft-rooms.htm

Aydınlatma

Hobi odası için aydınlatma seçerken, daha yumuşak ışık veren modelleri tercih edin. Aynı şekilde, aydınlatma masanızdan en az bir metre yukarda olmalıdır. Genelde 100 wattlık ampuller, bu tarz mekanlar için idealdir.

Taşınabilir ayaklı aydınlatma kullanmak isterseniz, bu seçenek odanızda odak noktası yaratmaya çok elverişlidir. Eğer masa lambası kullanacaksanız, lamba yüksekliğinin en az 30 – 40 santimetre olmasına özen gösterin. Ayaklı abajurlarda ise bu yükseklik, en az bir metre olmalıdır.

Çatı katınızı hobi odası olarak değerlendirin

Evinizdeki çatı katını hobi odası olarak değerlendirebilirsiniz. Çatı katını dekore ederken, büyüklüğünü göz önüne almalısınız. Çatı katının büyüklüğü kadar, aydınlık olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Evinizin çatı katını değerlendirmeden önce, çatı izolasyonu ve tamiratını yaptırın. Her mevsim sağlam ve sağlıklı bir ortam sağlaması için, çatının iç ve dış bakımına özen gösterin.

Dizayn: https://www.flickr.com/photos/34432472@N08/

En sevdiğiniz aktiviteler için, çatı katını hobi odasına çevirebilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız, ahşap mobilyalar ve aksesuarlar kullanarak düzenleyeceğiniz çatı katına tüm kitaplarınızı taşıyın. Spor yapmayı seviyorsanız, çeşitli fitness aletleri alarak, çatı katınıza yerleştirin. Böylece çatı katınız, evin en sevdiğiniz mekanı haline gelecektir.

Evin çalışmaya en müsait yerlerinden biri de çatı katıdır. Sessiz sakin ve evin hareketliliğinden uzaktır. Çalışırken size lazım olacak her şeyi çatıya taşıyın ve en uygun şekilde yerleştirin. Çalışma masanızı ise en iyi ışık alan yere koyun. Böylece çalışırken gün ışığından en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu