Home Ofis Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Çalışma ortamının aydınlatılması verimli bir çalışma için oldukça önemlidir. Doğru aydınlatma ile home ofiste ideal bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

Ofis ortamlarında genel ışık veren ürünler seçilmesi  gerekir. Ofis aydınlatmasında, ev aydınlatmasındaki gibi dekoratif değil, işlevsel aydınlatmaların seçilmesine özen gösterilmelidir.

ev ofisi4

Gün Işığı

Her ne kadar evde çalışıyor olsanız da home ofisin sizin iş yeriniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Home ofis için evin en kullanışsız alanını seçmemelisiniz. Gün ışığı alan, penceresi bulunan ve ferah bir yer çalışma için en ideal olanıdır. Aydınlatma için ilk seçeneğiniz de doğal ışık kaynağı olmalıdır. Ancak gün batımından sonra ek bir seçeneğe ihtiyaç duymalısınız.

Alan

Home ofis olarak kullandığınız alanın büyüklüğüne göre bir aydınlatma ürünü seçmelisiniz. Seçeceğiniz ürün ofisin her yerinin aydınlatacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Işığın gücünün, renginin ve şiddetinin de alana bağlı olarak seçilmesi gerekmektedir.

ev ofisi3

Işığın gücü: Home ofis olarak kullandığınız alan çok büyük ise kuvvetli bir aydınlatma ürünü seçmelisiniz.

Işığın rengi: Uzmanlar genelde sarı ışık tavsiye etmektedir. Sarı ışık, doğal ışığa yakın bir renk olduğundan home ofiste doğal ortam oluşturulmuş olur.  Beyaz ışık ofis ortamlarında daha çok depo gibi alanlarda kullanılabilir.

Işığın şiddeti: Ofis ortamlarında kullanılan ışığın şiddeti kullanım yerine göre farklılık göstermektedir. Çalışma alanları için  750 lux yeterli olacaktır.

ev ofisi2

Dekorasyon

Home ofis aydınlatmasının belirlenmesinde dekorasyon ve bu dekorasyonda kullanılan renklerin de önemi vardır. Duvar, tavan ve zemin renklerinin seçiminde aydınlığı sağlamak için ışığı yansıtma oranları:

  • Siyah renk ışığı 0,05 oranında
  • Koyu kırmızı renk ışığı 0,10 oranında
  • Orta gri renk ışığı 0,20 oranında
  • Açık kahverengi renk ışığı 0,30 oranında
  • Açık gri renk ışığı 0,40 oranında
  • Gök mavisi rengi ışığı 0,40 oranında
  • Pembe,Açık yeşil renkleri ışığı 0,45 oranında
  • Açık sarı renk ışığı 0,70 oranında
  • Beyaz renk ışığı 0,80 oranında yansıtmaktadır.

Koyu renklerdeki bir ofisin iyi aydınlatılabilmesi için açık renk aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir. Tasarruf sağlayabilmek için de halojen, floresan ya da kompakt floresan lambaların eco tipleri  ve  LED aydınlatma alternatifleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu