Bahçe

Hosta

Türkiye’de daha çok eski saray bahçelerinde rastlanan hosta bitkisinin yaprakları çok etkileyicidir. 

Hosta, fazla güneşten hoşlanmayan bir bitkidir. Gölgeli rutubetli ortamlarda yetişir. Farklı renk ve formlara sahip birçok türü vardır. Renkleri türüne göre yeşil, açık yeşil, sarı, gri ve bu renklerin karışımıyla alacalı olabilir.

Hosta, toprakta bir metre kadar yer kaplar. Türüne göre 30 santimlik bu çiçekler mavi, beyaz, mor olabiliyor. Yapraklı etli, içi suludur.

Soğanlı bir bitkidir. Her sene ilkbaharda çıkar. Yeni sürgünleri etkileyicidir. Uzun, ince çiçeçkleri türüne göre 30 santimetreye kadar büyür. Mavi, beyaz, mor renkli çiçekler her dem yeşil yaprakların arasında dikkat çeker. Haziran-ağustos ayları arasında çiçekli kalır.

Geniş yaprakları etli ve içleri suludur. Gölgeli, rutubetli ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir. Her 3-4 senede bir ilkbaharda köklerden yapacağınız ayırma yöntemiyle yeni bitki üretebilirsiniz. Toprak isteği bakımından çok seçici değildir. 50 santim aralıklarla dikilmelidir.

İlkbahar döneminde sık bitkiler ayıklanarak, bitkinin gelişimine yardımcı olunur. Oldukça dekoratif bir görüntü oluşturur. Saksıda balkonları süslemek için de ideal bir bitkidir.

Her 3 – 4 senede bir ilkbaharda köklerden yapacağınız ayırtmayla yeni hostalar üretebilirsiniz. Toprakte yetiştirilebildiği gibi, saksıda da yetiştirilebilir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.