Hosta Çiçeği Bakımı

Hosta çiçeği Türkiye’de daha çok eski saray bahçelerinde rastlanan yaprakları çok etkileyici bir bitkidir. Peki hosta bitkisi bakımı nasıl yapılır?

Hosta çiçeğinin 45 ana türü vardır. Anavatanı DoğuAsya, Çin civarlarıdır. Japonya’da bu çiçek yenilebilen bitkiler arasında yer alır. Çok soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı olduğundan soğuk iklimlerde tercih edilir.

Hosta Bitkisi
Hosta Bitkisi

Hosta Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Hosta çiçeği, fazla güneşten hoşlanmayan bir bitkidir. Gölgeli rutubetli ortamlarda yetişir. Farklı renk ve formlara sahip birçok türü vardır. Renkleri türüne göre yeşil, açık yeşil, sarı, gri ve bu renklerin karışımıyla alacalı olabilir.

Hosta bitkisi, toprakta bir metre kadar yer kaplar. Türüne göre 30 santimlik bu çiçekler mavi, beyaz, mor olabiliyor. Yapraklı etli, içi suludur.

Soğanlı bir bitkidir. Her sene ilkbaharda çıkar. Yeni sürgünleri etkileyicidir. Uzun, ince çiçeçkleri türüne göre 30 santimetreye kadar büyür. Mavi, beyaz, mor renkli çiçekler her dem yeşil yaprakların arasında dikkat çeker. Haziran-ağustos ayları arasında çiçekli kalır.

Geniş yaprakları etli ve içleri suludur. Gölgeli, rutubetli ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir. Her 3-4 senede bir ilkbaharda köklerden yapacağınız ayırma yöntemiyle yeni bitki üretebilirsiniz. Toprak isteği bakımından çok seçici değildir. 50 santim aralıklarla dikilmelidir.

İlkbahar döneminde sık bitkiler ayıklanarak, bitkinin gelişimine yardımcı olunur. Oldukça dekoratif bir görüntü oluşturur. Saksıda balkonları süslemek için de ideal bir bitkidir.

Her 3 – 4 senede bir ilkbaharda köklerden yapacağınız ayırtmayla yeni hosta çiçeği üretebilirsiniz. Toprakta yetiştirilebildiği gibi, saksıda da yetiştirilebilir.

hosta
Hosta

Hosta Nasıl Çoğaltılır?

Hosta ekildikten en az dört yıl sonra çoğaltılabilir. Bu süreçte güçlenir. İlkbaharda kökten ayrılarak çoğaltılabilir. Kökten ayırdığınız parçayı direkt toprağa ekebilirsiniz. Tohumla da çoğaltılabilir. Tohumlar olgunlaşınca bekletmeden ekilmelidir. Ekilince 7-8 günde çimlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu