Hurma Çeşitleri

Ramazan’ın aranan lezzeti hurmanın pek çok çeşidi vardır. Peki nedir hurma çeşitleri?

Lezzetli Hurma Çeşitleri

Mebrum Hurma: Mebrum Medine Hurması; hurma denince akla gelen, kahverengi, ince kabuklu, lezzetli ve besleyici bir çeşittir.

Sugai Hurma: Gövdesi kahverengi, şekeri uç kısımlarına toplanmasından dolayı uç kısımları sarı-beyaz renkli bir hurmadır. Kalın etli, lif oranı yüksektir. Şeker oranının düşük olması nedeniyle şeker hastalarının tercih ettiği bir çeşittir.

Medine Medjul Hurma: Açık kahverenginde, iri boyutlu, bol etli, yumuşak ve oldukça lezzetli medjul cinsi hurmasıdır. Medine ve çevresinde yetiştirilmektedir.

Mebrum Medine Hurması: Mebrum Medine Hurması Duble; hurma denince akla gelen, kahverengi, ince kabuklu, lezzetli ve besleyici bir çeşittir. Duble cinsi diğer mebrum cinslerinden büyüklüğü ve kabuğunun ince olmasıyla ayrılır.

Baklava Hurma: Hufri adıyla da bilinen, Hudri hurmasının iri boy olanıdır. Kahverenginde, yoğun tatlılık oranına sahip, büyük ve etli bir çeşittir.

Ürdün Medjul: Siyah renkli, orta büyüklükte, ince kabukludur. Tatlılık oranı çok yoğun olup, lifli, bol etli, küçük çekirdekli, enfes lezzete sahip medjul cinsi hurma çeşididir.

Amber Hurma: siyah renkli, oldukça iri bir çeşittir. Lif oranı yüksek, kalın etli ve hoş bir tada sahiptir.

Sukkeri Fahir Hurma: Sarıya yakın renkte ve orta büyüklüktedir. Kalın etli, lif oranı yüksek ve tok tutucudur.

Berni Hurma: Sarımsı renkte, orta büyüklükte bir çeşittir. Lif oranı oldukça yüksektir.

Şelebi Hurma: Kahverengi, orta büyüklükte, ince kabuklu ve tatlı bir çeşittir. Lezzetli ve bir o kadar da besleyicidir.

Meşruk Duble Hurma: Kahverengi, orta büyüklüktedir. Kalın kabuklu bir cinstir ve tatlılığı yoğundur.

Medine Medjul Duble Hurma: Açık kahverengi, iri boyutlu, bol etli, yumuşak ve oldukça lezzetli medjul cinsi hurmasıdır. Duble cinsi iri boylar seçilmiş halidir.

Sufri Hurma: Açık kahverengidir. İnce kabuklu bir cinstir ve oldukça tatlı ve lezzetlidir.

Dıheyni Hurma: Siyaha yakın renkli, orta büyüklüktedir. İnce kabuklu ve lifli bir cinstir.

Safavi Hurma: Siyah renkli ve orta büyüklüktedir. İnce kabukludur.

Hudri Hurma: Kahverengi ve orta büyüklükte bir çeşittir. Lezzeti belirgin ve güzel, tatlılık oranı yoğundur.

Rabia Hurma: Sarıya yakın renkte, orta büyüklükte bir hurma çeşididir. Kalın kabuklu bir cins olup, lif oranı yüksektir.

Meşruk Hurma: Kahverengi, orta büyüklüktedir. Kalın kabuklu bir cinstir ve tatlılığı yoğundur. En kabuklu Mebrum hurma cinsi olarak da bilinmektedir ve diğer Mebrum cinslerinden bu şekilde ayrılır.

İran Hurması: Siyaha yakın renkte ve ince kabukludur. Mazafati yaş hurma olarak da bilinir. Yumuşak ve oldukça tatlıdır. İ

Acve Hurma: Siyah renkli, ufak taneli, diğer hurmalardan farklı olarak yuvarlak şekillidir.

Sukkeri Yaş-Taze Hurma: anlamı şeker demek olan ve şeker oranı diğerlerine nazaran daha yüksek olan hurma çeşididir. Açık kahverengi, orta büyüklükte, ince kabuklu ve yumuşak yapıdadır. Özellikle kuru ve sert olan hurmaları yiyemeyenler için tavsiye edilir.

Ravtana Yaş Hurma: Lezzetli, besleyici ve sağlıklı bir yaş hurma çeşidi olan ravtana, kahverengi-turuncudur. Orta büyüklükte, yumuşak ve ince kabuklu bir yapıya sahiptir.

Berhi Hurma: Çağla olarak da bilinen, erik kıvamında, orta büyüklükte, sarı renkte, ince kabuklu, kekremsi tada sahip yaş hurma çeşididir. Ravtana yaş hurmaya göre daha serttir.

Hulva Hurma: Görünüşü eriğe benzeyen, besleyici ve lezzetli, hafif kekre tada sahip bir çeşittir. Kırmızı renkli, orta büyüklükte ve ince kabukludur.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu