Hurma Nasıl Saklanır?

Besin değeri oldukça yüksek olan sıcak iklim meyvesi hurma, yaş hurma ve kuru hurma olarak iki çeşittir. Peki bozulmaması için hurma nasıl saklanır?

Hurma meyvesinin çeşidine göre saklama koşulları değişir. Uygun koşullarda saklanan hurma 6-12 ay dayanabilir.

Taze Yaş Hurma Nasıl Saklanır?

Taze yaş hurma buzdolabının dondurucu kısmında saklanabilir. Dışarıda kalırsa kısa sürede tüketilmesi gerekir, aksi durumda bozulur. Fakat dondurucuda uzun süre muhafaza edilebilir. Yiyeceğiniz kadarını buzluktan çıkarın, 20-25 dakika bekletin. Ardında afiyetle yiyebilirsiniz.

Kuru Hurma Nasıl Saklanır?

Buzdolabının sebzelik kısmında saklanabilir. Kuru hurma, tuz hurmaya göre daha uzun süre dayanır. Bu sebeple buzlukta saklanması gerekmez. Yemeden 4-5 dakika önce dolaptan çıkarmanız yeterlidir.

Sert Hurma Nasıl Yumuşatılır?

Bir süre oda sıcaklığında bekletin sert hurma 20-25 dakika içerisinde yumuşar. Bu süreyi kısaltmak için hurmayı nemlenmeyecek şekilde buhara maruz bırakabiliriniz. Bunun haricinde mikrodalgada 30 saniye tutarak da yumuşatabilirsiniz.

Hurma Derin Dondurucuya Konur mu?

Kuru hurma dondurucuya konmaz. Fakat taze yaş hurma dondurucuda muhafaza edilebilir. Buzdolabı poşetine koyacağınız taze yaş hurmayı dondurucuda saklayabilirsiniz.

Hurma Bozulur mu?

Sıcak iklim meyvesi olan hurma uygun koşullarda saklanmazsa bozulabilir ve kurtlanabilir. Bunun için kuru hurma da yaş hurma da uygun koşullarda muhafaza edilmelidir. Kuru hurma 0-10 derece soğuklukta sebzelikte, yaş hurma -16 dereceye kadar buzlukta saklanmalıdır.

Hurma Yıkanır mı?

Hurma yıkanabilir, fakat yıkandıktan hemen sonra bekletilmeden tüketilmelidir. Bu riski almamak için hurmanın nemli bezle silinmesi önerilir.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Umreden gelen vurmaları tozlu diye hepsini yıkadım yapış yapış oldular ne yapmayım

  1. Merhaba,

   Tepsiye dizip fırında kısık ısıda kurutabilirsiniz. Afiyet olsun.

  1. Merhaba, hurmaları güzelce yıkayıp kestikten sonra güneşe sererek kurutabilirsiniz. Kolaylıklar.

 2. Merhaba, 1 adet medine hurması ağacımız var. Yaklaşık olarak 30-40 kg meyvesi var dalında, Sarı vaziyette. Nasıl karartıp yenilebilecek şekle getirebilirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Sarı haldeki hurma henüz olgunlaşmamştır. Kabukları atmamış, yüzeyi de pürüzsüzdür. Bu sebeple o şekilde yenmez. Ağaçta iken olgunlaşması, kararması gerekir. Toplamadan kararmasını beklemelisiniz.

  1. Merhaba Hilal Hanım,

   Karanlık bir yerde bekletin. Arada bir kontrol edin sertliğine göre birkaç haftaya olgunlaşır.

  1. Merhaba,

   Karanlık bir yerde bekleterek olgunlaştırabilirsiniz. Gün be gün kontrol edin. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu