İç mekan bitki bahçeleri

Bir iç mekan bitki bahçesi yaratmak, taze sebze yetiştirmek için güzel bir yöntemdir. Pencere kenarınızda bitki yetiştirmek en kolay yoldur.
Bitki bahçesi yaratırken, birkaç kilit noktaya dikkat etmek gerekir.

• Güneş ışığına ihtiyaç duyduğu kış ayları boyunca, bazı bitkilerinizi iç mekanınıza taşıyabilirsiniz. Bu, bitkilerinizin günde ideal olarak sekiz saat güneş ışığına maruz kalmaları anlamına gelir. Bitkilerinizin yeterli ışığa ulaşamadığının belirtileri, uzun bir gövde ve sebepsiz yere, sarararak dökülen yapraklardır.

• Eğer iç mekan bitki bahçeniz için, pencerenizden de yeterli ışığı karşılayamıyorsanız, bitkilerinizin gelişimini, özel bitki gelişim ışıklarıyla destekleyebilirsiniz. Bu özel ışıklar, sıradan ampullerden farklıdırlar, bitkinin ihtiyaç duyduğu bütün renk dalgalarında ışık yayarlar. Saksı içinde veya sarkan aydınlatma şekillerinde seçeneklerin dışında, bu özel ışıkları farklı şekillerde de konumlandırabilirsiniz. Ancak ışıkları yerleştirirken, bitkilerinize en yararlı olacak şekilde konumlanmasına özen gösterin.

• Diğer önemli noktalar, ısı ve nemdir. Bazı bitkiler için iç mekanın havası kış boyunca fazla kuru kalabilir. Bu durumda ek nemi sağlayabilmek için saksıları içi çakıl taşı ve su dolu kaplara oturtabilirsiniz. Bu kaplardaki sular buharlaşırken, bitkinin çevresindeki nem de artar. Hatta kaptaki suyu sık sık yenilemek zorunda kaldığınızı görünce şaşırabilirsiniz.

• Hastalıklar da iç mekan bitki bahçenize zarar verebilir. Dışarıdaki gibi soğuk hava olmadığı için, böcek yumurtaları iç mekanda daha rahat yaşarlar. Bu yüzden, böcekler iç mekan için daha büyük bir sorundur.

• Eğer bitkinizin çevresinde böcek görürseniz, mutfak lavabonuzda ya da derince bir kapta ılık sabunlu su yapın ve bu suyu bitkinize eliniz ile sıçratarak yayın. Eğer zorlanırsanız, fısfıslı bir şişe ile bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz. Sabunlu su, bitkinize zarar vermeden, böceklerden kurtulmanızı sağlar. Bütün yaprakların altına bu işlemi uygulayın.

Bitkiler, iç mekanlarda sağlıklı yetişirler. En uygun yere yerleştirildikten sonra, herhangi bir ev bitkisinden daha fazla bakım istemezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu