İç Mekan Süs Bitkileri İçin Besleyici Toprak Hazırlayın

Ev bitkilerinin toprak istekleri farklıdır. Özellikle seralarda kullanılan ve hazır halde satılan topraklar süs bitkilerinin köklerini çürütebilir.

Serada havalandırma sistemi olduğu için orada bulunan saksıda kullanılan toprakta hava sirkülasyonu kolaydır. Fakat diğer kapalı mekanlarda havalandırma yeterli olmayabilir. Bu sebeple ofis ve ev gibi iç mekanlar bakılan süs bitkileri için besleyici toprak kullanmak gerekir.

Bitki Kökü Neden Çürür?

Süs bitkileri üretim seralarında hayat fonksiyonlarını aktif şekilde sürdürürler. Seradan çıktıktan sonra ise gerekli koşullar sağlanamazsa yer yadırgaması şokuna uğrarlar. Toprağın elverişsizliği sebebiyle kökler çürümeye başlar.

Serada süs bitkilerinin üretiminde kullanılan topraklar genellikle ev ve ofis ortamına uygun değildir. Çünkü sus tutucu özelliği yüksektir. Sera için gerekli olan bu özellik ev ve ofis ortamında toprağın sürekli ıslak kalmasına sebep olur. Böyle ıslak bir ortamda da kök çürütücü bakteriler ürer ve kökler çürümeye başlar.

Seralarda hızlı ve kısa sürede üretim esastır. Poşetlerde hazır halde satılan topraklar da açık bahçe ve tarlalar içindir. Dolayısıyla süs bitkilerinin ev ve ofis ortamına alışabilmesi için uygun koşulları sizin oluşturmanız gerekir.

Kapalı mekan süs bitkisi alacaksanız, aldığınız seranın ılık hava sirkülasyonunun kuvvetli olduğundna emin olun.

İç Mekan Bitkileri İçin Uygun Toprak Nasıl Hazırlanır?

Havadar toprak çabuk kurur. Nem gidince de yeri havaile dolar. Böyle bir toprakta da köler sağlıklı gelişir.

Ev bitkilerinin toprağı ortalama 6 günde tekrar sulanması gerekecek şekilde nem kaybetmelidir. Bunun için en ideal, kaliteli toprak doğal humuslu gerçek topraktır. Doğal humuslu gerçek toprağı önce 3 ölçü kuvars kumuyla karıştırın. Sonra da bu karışımı 1/4 oranında ince taneli ponza taşı ile karıştırın.

Elenmiş toprağa 1/5 oranında ponza taşı ve 1/5 oranında dere kumu karıştırın. Bu toprak da süs bitkileri için iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu