İçecek Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

İçecek lekelerini çıkarmanın tek bir yolu yok. İçeceğe göre, farklı şekillerde temizlenmesi gerekir. Kahve, meyve suyu ve şarap lekesini doğru yöntemle temizleyebilirsiniz.

İçecek lekeleri çok sık karşılaşılan lekelerdir. Bir şeyler içerken, üzerinize dökebilir ya da yanlışlıkla çarpıp, devirerek, üzerinize sıçramasına sebep olabilirsiniz. Bu lekelerden kurtulmanın yolu ise her içeceğe göre farklı yöntem uygulamaktan geçer. Lekeler ile ilgili en önemli kural ise, lekenin mümkün olduğunca çabuk ele alınmasıdır çünkü leke zaman geçtikçe yerleşir.

Kahve lekesi:

Lekeli kumaşı bir leğenin üzerine gerdirin. Biraz su kaynatın ve kaynar suyu tam lekenin içinden geçecek şekilde, yaklaşık 25-30 cm yukarıdan lekenin üzerine dökün. Eğer kahve sütlü ise, yağ bazlı bir çözücü kullanın. Eğer kahve şekerli ise standard bir leke çözücü kullanın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

Meyve suyu lekesi:

Meyve suyu lekesini çıkarmak için yaklaşık bir yemek kaşığı likit sabuna 250 lt su ekleyerek oluşturacağınız karışımı uygulayın. Eğer leke çıkmazsa, bir ölçek amonyağı iki ölçek su ile karıştırarak, lekeye uygulayın.

Şarap lekesi:

Kırmızı şarap lekesi için: Lekeyi tuz ile kaplayın. Lekeli kumaşı bir leğenin üzerine gerdirin. Biraz su kaynatın ve kaynar suyu tam lekenin içinden geçecek şekilde, yaklaşık 25-30 cm yukarıdan leğene dökün. Beyaz şarap lekesi için: lekenin üzerinden soğuk su geçirin. Daha sonra yaklaşık bir yemek kaşığı likit sabuna 250 lt su ekleyerek oluşturacağınız karışımı spreyleyin ve enzim içeren bir deterjanı hafif hafif vurmak suretiyle, lekeye uygulayın. (Günlük kullanımdaki deterjanların çoğu enzim içerir.)

Doğru yöntem ve sabır ile çıkartılamayacak leke yok denecek kadar azdır. Bu yöntemleri kullanarak, içecek lekelerinden kendi çabanızla kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu