İçinizi Isıtacak Besinler

Ev bir barınak olduğu kadar keyifli an ve anıların da mekanıdır. Kış geldiğinde, soğuk havalarda evde geçirilen zaman da artar. Sizi soğuktan koruyan evinizde içinizi ısıtacak yemeklere de ihtiyacınız olacak.

Kırmızı pul biber, yulaf ezmesi, sıcak çikolata, tarçın, ve zencefil hem içinizi ısıtabilir, hem de midenizi şenlendirebilirsiniz. Kalorisi düşük ve sağlıklı besinlerle kışı sıcacık geçirmeniz mümkün.

Evde sağlıklı bir kış geçirmek için Diyetisyen Gizem Şeber’in önerileri:

Kırmızı Pul Biber

Pul Biber
Görsel: wisegeek.org

İçerdiği kapsaisin pigmenti ile sinir hücrelerini uyararak ısınmamızı ve sıcak hissetmemizi sağlayan kırmızı pul biber; salatalara ve çorbalara eklenebileceği gibi eğer patlamış mısır yapacaksanız değişik bir aroma için tercih edebileceğiniz bir seçenek.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi
Görsel: theguardian.com

Kompleks karbonhidrat adı verdiğimiz zor sindirilen karbonhidrat içeren yulaf, karabuğday, tam tahıllı makarna gibi yiyecekler vücutta daha uzun süre işlem gördüğü için beyaz şeker, beyaz un içeren yiyeceklere göre daha uzun süre vücut ısımızı korumamıza yardımcı olurlar.

Sıcak Çikolata

Sıcak Çikolata
Görsel: modachicago.com

Soğuk havalarda hepimizin aradığı bir klasik olan sıcak çikolata ile ilgili Immunology isimli bilimsel dergiye yayınlanan bir habere göre, sıcak çikolata ve kakao ürünleri tüketenlerin kırmızı hücreleri toksinlere karşı daha dayanıklı oluyor.

Tarçın ve Benzeri Baharatlar

Toz tarçın

Tarçın, zerdeçal, kimyon gibi birçok baharatın içerdikleri öğeler sayesinde vücut sıcaklığını arttırdıkları biliniyor. Bu soğuk günlerde tarçınlı bir çay, kimyonlu bir çorba ve zerdeçallı fırında patates kulağa hiç fena gelmiyor öyle değil mi?

Zencefil

Kışlık Zencefil Çayı

Kendimizi daha sıcak hissetmek dışında bağışıklık sistemimizin güçlenmesini de sağlayan bu yiyeceğin hem tazesi hem de kurusu tercih edilebilir. Çorbalara, çaylara, salatalara ilave ederek bu kışı daha sıcak geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu