IKEA, İpli Stor ve Jaluzi Perde Satışını Durduruyor

IKEA, bebek ve çocukların güvenliğini tehdit eden stor perde ve jaluzi perde satışını durdurma kararı aldı.

Evde çocuk güvenliği kapsamında alınan kararda, IKEA’nın ABD’deki mağazalarında, ipli ve kablolu jaluzilerle storların satışı durduruldu. Küresel çapta hizmet gösteren IKEA, diğer ülkelerdeki satışları ise 2016 yılından itibaren durduracak.

ikeaİpli Perdeler, Çocuk Güvenliğini Tehdit Ediyor

Ev kazaları nedeniyle her yıl binlerce bebek ve çocuk hayatını kaybettiği gibi, ipli jaluzi ve stor perdeler nedeniyle yaşanan kazaların oldukça fazla olması IKEA’yı bu kararı almaya itti. İpli stor ve jaluzi perde satışını 2014 yılında durduran Target şirketi bu konuda tüm dünyaya örnek olmuştu.

IKEA’nın Kararına Perde Üreticilerinden Destek

ABD’de her yıl Ekim ayında gerçekleştirilen ‘Pencere Giydirme Güvenliği Ayı’ kapsamında, çocuk güvenliği için aldığı kararı duyurun IKEA, ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC) ile Perde Giydirme Üreticileri Derneği’nden olumlu tepkiler aldı. CPSC verilerine göre, ABD’de her ay ortalama 20 çocuk, perdedeki iplere dolanarak hayatını kaybediyor. Bu noktada, IKEA’nın aldığı karar, çocuk güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Perde Satın Alırken, Ebeveynler Dikkatli Olmalı

Perde Giydirme Üreticileri Derneği, çocukların güvenliği için stor ve jaluzi iplerinin çocukların ulaşamayacağı şekilde ya da kaplamalı olarak üretilmesi gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte, tüm perde üreticilerinin ipsiz stor ve jaluzi üretimine geçmesi gerçekçi değil. Zira yaşlı ve engelli bireyler ipli ya da kablolu perdelere ihtiyaç duyabiliyor.

IKEA, aldığı bu karar doğrultusunda, Türkiye’de de 2016 yılından itibaren ipli ya da kablolu stor ve jaluzi satışı yapmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu