IKEA’dan Yeni Ev Kuracaklara Öneriler

IKEA, yeni evlenecek çiftlere dekorasyon konusunda yardımcı olacak ipuçları vererek, ev yaşamına kolaylık sağlayacak bilgiler paylaşıyor.

Evin Bölümlerini Planlama

IKEA, yeni bir eve yerleşirken, ilk olarak oda yerleşimlerine karar verilmesi gerektiğini belirtiyor. Odaların seçimine karar verme, oda içindeki aktiviteleri belirleme, uygun mobilyalara karar verme ve depolama seçenekleri için uygun çözümler düşünme önem taşıdığı gibi; aydınlatma çözümleri renk skalası ve odada kullanılacak aksesuarlara karar vermek gerekiyor.

Zemin Kaplamalar

Odanın fonksiyonuna uygun zemin kaplama yapılmasını öneren IKEA, ahşap, seramik veya muşamba gibi sert yüzeylerin dayanıklı olduğuna ve bakımının kolay yapıldığına dikkat çekiyor. Mutfakta temizlenmesi kolay bir yüzey seçilmesi ve dekorasyonda bütünlüğün sağlanması için tüm odalarda tek bir zemin tipi kullanılarak, halılar ile dekorasyonun zenginleştirilebileceğini belirten IKEA, yeni evlenecek çiftler için balkon ve teras döşemesi için de plastik maddeler öneriyor.

Duvarlarda Renk ve Malzeme Kullanımı

Yeni evlenecek çiftler için, evin duvarları konusunda da önerilerde bulunan IKEA, farklı desenler ve modeller ile modern görünümler elde edilebileceğini belirterek, banyo ve çocuk odaları için alternatif yöntemler sunuyor. Banyoda seramik ve su kaydıran yüzey kullanımı fonksiyonelliği artırdığı gibi, çocuk odaları ve antre bölümleri için kire dayanıklı yüzeylerin kullanılması önem taşıyor.

Renk Seçiminde Dikkatli Olunmalı

Renk seçiminde farklı renkler kullanmak, dağınıklık yarattığı gibi, bütünlük sağlamak için nötr renklerin kullanılması monotonluğa yol açabiliyor. Bu nedenle IKEA, alanın bütününü düşünerek renk seçimi yapılmasını öneriyor. Mevsimsel çeşitliliğe yer verilebileceği gibi, odanın şekline ve konumuna göre renk seçimine karar verilmesi gerekiyor.

Antreler için IKEA Önerileriikea-antre

Antrenin herkes için kullanılabilir olması gerektiğine dikkat çeken IKEA, yeni ev kuranlar için aydınlatma, sepet ve kanca kullanımı, yüksek saklama çözümleri ve merdiven ya da tabure kullanımı ile antrelerin daha verimli kullanabileceğini belirtiyor.

Oturma Odası için IKEA Önerileriikea-oturma-odasi

Salonda kullanılacak renklere karar verirken, misafirleri de göz önünde bulundurmak gerektiğini belirten IKEA, oturma odalarında nötr renk kullanımına ağırlık verilmesini ve duvarların çeşitli aksesuarlarla süslenerek monotonluktan kurtarılmasını öneriyor. Aydınlatma, duvar süsleri ya da aksesuarlar ile oturma odalarını eğlenceli ve canlı hale getirmek mümkün oluyor.

Mutfaklar için IKEA Önerileriikea-mutfak (2)

Mutfakta, depolama alanları yaratmak ve işlevsel bir kullanım sağlamak önem taşıdığı gibi, mutfağın dekore edilebilmesi de önem taşıyor. IKEA, yeni ev kuracak olanlar için işlevsel çözümler yaratabilmek adına, aydınlatma çözümlerine önem verilmesi, dolap ve rafların verimli kullanılması, tezgah altları ve dolap içlerinin depolamaya uygun olarak seçilmesini öneriyor.

Yatak Odaları için IKEA Önerileriikea-yatak-odasi

IKEA, yatak odalarında komodin, şifonyer, başucu tabureleri, renkli koltuklar ve giyinme dolapları ile gardrop seçiminde kişisel ihtiyaçlara göre davranılmasının önem taşıdığını belirtiyor. Yatak odasında çoklu aydınlatma seçenekleri kullanılmasının işlevselliği artırdığını belirten IKEA, ekstra depolama alanları yaratmanın da büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Kişiye Özel Banyolar için IKEA Önerileriikea-banyo

Banyolarda, ayna ve aydınlatma seçeneklerine dikkat edilmesi önem taşıdığı gibi, mobilya seçiminde de dayanıklı ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Farklı boy ve renk seçeneklerinde dolaplar ile banyonun dekoratif bir hale getirilmesinin mümkün olduğunu belirten IKEA, banyolarda soft renklerin kullanılmasını öneriyor.

Banyo, mutfak, oturma odası, yatak odası ve antre bölümlerinin verimli ve işlevsel şekilde kullanılabilmesi için önerilerde bulunan IKEA, farklı bölümler için düşünülen dekorasyon seçeneklerinin evin bütünüyle uyum içerisinde olması gerektiğinin de altını çiziyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu