İlgi ve sevgi arsızı orkide ile tanışın

En sevilen çiçeklerden biri olan orkide, çok yıllık bir bitkidir.

Orkide yaprakları kalın ve etlidir. Sağlıklı bir orkidenin yaprakları çimen yeşili rengindedir. Orkide yaprakları koyu yeşil ve yumuşak ise, bitki az güneş alıyor demektir. Sarımsı ya da kızarmış renkteyseler, ışığın fazla olduğu anlaşılır.

Orkide üretimi, ayırma yöntemi ile çiçeklenme bittikten sonra yapılır. Ayırma yönteminde; bitki kökündeki yavru sürgünler ayrılır ve toprağa dikilir. Orkidelerin daha hızlı gelişmesi için, toprağına 2-3 haftada bir sıvı gübre takviye edilmesi önerilir.

Yaz aylarında orkide bol su ister. Yapraklarına da, kireçsiz su püskürtülmesi tavsiye edilir. Ancak, çiçeklerine su gelmemesine özen gösterilmesi gerekir. Kışın orkide toprağı nemli olmalıdır. Ancak, saksı tabağının sulu bırakılmaması gerekir.

Orkide üretimi ve yetiştirmesi aşamasında, bitkinin nemli ve doğrudan ışık almayan, aydınlık ya da az gölgeli bir ortamda bulundurulması gerekir. Ayrıca, bitkinin 2-3 yılda bir saksısının değiştirilmesi gerekir.

Orkide çiçeklerine fazla temas edilmemesi ve çiçeğin rüzgâr alan bir ortamda bulundurulmaması önerilir.

Siz de, bu bilgiler ile orkide yetiştirebilir, evinizi ve bahçenizi bu zarif ve güzel görünümlü çiçekle süsleyebilirsiniz.
Devamını okumak için: https://evhayat.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu