İlham Veren Kitaplık Dekorasyonu Fikirleri

Kitap okumayı seviyor ve dekorasyonunuzda kitaplıklara yer vermek istiyorsanız ilham veren dekorasyon fikirlerinden faydalanabilirsiniz.

Kitaplık seçiminde fazlaca alternatif olmasına rağmen, iki seçenek öne çıkmaktadır. Dar bir alana sahipseniz duvara monte edilen, havada olduğu için daha az yer kaplayan bir kitaplık tercih edilebilirken, geniş bir alana sahipseniz ya da kullanılmayan bir alanı değerlendirmek isterseniz, ayaklı kitaplıkları tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

kitaplık (6)
Görsel: houseandgarden.co.uk

Aldığınız kitaplık büyük boyutlarda ise, kitaplarınızın dışında kalan alana, CD, dergi vb. eşyalarınızı da yerleştirebilirsiniz. Böylece, evinizdeki küçük eşyalar da, bir düzene kavuşmuş olacaktır.

Kitaplık alırken, kitaplarınızın boyuna ve miktarına uygun seçeneklere yönelmelisiniz. İleride kitaplığınıza eklenecek kitapları de düşünerek karar vermelisiniz.

kitaplık (7)
Görsel: houseandgarden.co.uk

Kitaplık seçiminde, rafları ve iskeleti dayanıklı olan modellerin tercih edilmesi önerilir. Bu seçim, sayıca fazla kitabı olanlar için, özellikle dikkat edilmesi önerilen bir konudur. Kitap ağırlığı ile rafların zaman içerisinde eğilmemesine ve formunun bozulmamasına özen gösterilmelidir. Bunun için rafların belli aralıklar ile ters çevrilerek kullanılması önerilir. Ayrıca, sabit raflar yerine, ayarlanabilir rafların satın alınması, daha kullanışlı olacağından tavsiye edilir.

Kitaplığınızı koyduğunuz bölümde, boş kalacak bir duvar köşesi için dar ve uzun bir kitaplık düşünebilirsiniz. Böylece her noktayı değerlendirmiş olup, duvarda bütünlük sağlayabilirsiniz.

Kitaplığın malzemesi, dayanıklılığı açısından önemlidir. Sedir, ceviz, maun gibi koyu renkli ağaçların, çam, huş akçaağaç gibi açık renkli ağaçlardan daha dayanıklı olduğunu unutmayın. Kaplama malzeme tercih edecekseniz, mdf iyi bir seçim olabilir.

Kitaplığınızı, açık raf sistemli, kapaklı veya cam kapaklı olarak tercih edebilirsiniz. Cam kapak kullanmanız, odanızın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Oturma odanız ve çalışma odanız için büyük önem taşıyan kitaplıkları seçerken, kitaplığın işlevsel olması ve kitaplığı koyacağınız yere uygun olması, odanıza düzenli bir görünüm kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu