İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler

Olası kazalarda ilk müdahalenin hemen yapılabilmesi için ilk yardım çantası hayati önem taşır. Bu sebeple evinizde gerekli teçhizatın barındıran bir ilk yardım çantası bulundurmalısınız.

İlk yardım çantası

İlk yardım çantası çocukların erişemeyeceği bir yerde tutulmalıdır. Bir ısı kaynağından uzakta, aşırı nemli ya da aşırı kuru olmayan bir yerde muhafaza edilmelidir. İlk yardım çantasını mutfak ya da banyoda tutabilirsiniz.

Evdeki kişilerin ilk yardım çantasının nerede olduğunu bilmeleri gerekir. Herhangi ir sebeple kullanılan malzemenin yerine yenisi konulmalıdır. Malzemelerin son kullanma tarihleri de takip edilmelidir.

İlk yardım çantasında neler bulunmalı?

İlk yardım çantasının içinde bulunması gerekenler malzemeler, ilk yardım çantasının konulacağı mekana göre farklılık göstermektedir. İlk yardım çantası alırken ya da hazırlarken hangi mekanda (ev, iş yeri, araç) bulunduracağınıza dikkat etmelisiniz.

Evlerdeki ilk yardım çantasının içerisinde 1 adet suni solunum maskesi, 10×5 cm ebatlarında 2 adet büyük sargı bezi, 10×10 cm ebatlarında 50’lik steril hidrofil gaz bezi, üçgen sargı bezi, flaster, çengelli iğne, makas, elastik bandaj, yara bandı, tıbbi eldiven, açık renk plastik örtü, not defteri, kurşun kalem, ilk yardım el kitabı, el feneri, düdük, cımbız, malzeme listesi, alüminyum yanık örtüsü bulunmalıdır.

İlk yardım çantasının bulundurulması ilk yardım gerektiren durumlarda her şeyin yolunda gideceği anlamına gelmez. Öncelikle ilk yardım uygulamasının biliniyor olması gerekir. İlk yardımı nasıl uygulayacağınızı ve hangi malzemeyi nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. evet çok güzel ama şunu anlayamadım bence deprem çantasındaki mazemeler konulca yere göre degişmez bence bu böyle çünkü mesela deprem çantasına makas koymadın ve makas dolapta duruyo sen sonra koyarım yada çanta dolapta duruyo deyip makası almassan deprem olunca bir makas yüzünden ölürsun o zaman malzemeyi tam hazırlamalısın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu