Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Çorbadan salataya, mezeden sulu yemeğe kadar pek çok şekilde tüketilebilir. Kuşkonmaz nasıl pişirilir?

Yabani olan türleri ılıman iklimlerde yetişen kuşkonmaz bitkisi, sebze olarak yenmektedir. Bahar aylarında taze olarak tüketilebileceği gibi, diğer mevsimlerde de konservesi kullanılabilir.

Zambak familyasından bir bitkidir. Üç yüz çeşit kuşkonmaz türünden yirmi adedi yenilebilir türdedir. Yeşil, beyaz ve mor renkli olanları en yaygın olarak tüketilenleridir. Beyaz kuşkonmaz Belçika ve Kuzey Afrika’da, yeşil kuşkonmaz Fransa’da, mor kuşkonmaz İtalya’da yetiştirilmektedir.

Kuşkonmaz ne zaman yenir?

Nisan ayının başından itibaren haziran sonuna kadar olan zamanda taze kuşkonmaz yenebilir.

En iyi kuşkonmaz nerede yetişir?

En iyi kuşkonmaz Almanya ve Hollanda’da yetişir. Beyaz kuşkonmaz Belçika ve Kuzey Afrika’da, yeşil kuşkonmaz Fransa’da, mor kuşkonmaz İtalya’da yetiştirilmektedir.

Kuşkonmaz

İyi kuşkonmaz nasıl anlaşılır?

Kuşkonmazı avucunuzun içine alıp döndürün. Eğer kıtır kıtır bir ses geliyorsa tazedir.

Mevsimi dışında tüketilir mi?

Konserve olarak da satılmaktadır. Fakat konserve kuşkonmaz tazesinin yerini tutamaz. Konserveye konan koruyucu malzemeler kuşkonmazın tadını değiştirir.

Kuşkonmaz nasıl yenir?

Yumurtalı ve jambonlu kuşkonmaz yemeği yapabilirsiniz. Çok bilinen bir diğer kuşkonmaz yemeği ise somonlu ve karidesli olanıdır. Bunun yanı sıra tüm deniz mahsulleri ile iyi gider. Beyaz şarapla marine edilerek, defne yaprakları ve çeşitli yeşillikler ile de salatası yapılabilir.

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Haşlama süresi 2-3 dakikadır, cinsine göre en fazla 7 dakika haşlanabilir. Sudan çıkardığınızda dik duramıyor olması gerekir. Haşlamayı bol tuzlu, kaynar suda yapmalısınız. Sudan alır almaz soğuk suya koyun. Böylece şeklini muhafaza edecektir. Soğuk suda 2 dakika tutmanız yeterli. Daha fazla tutarsanız tadı bozulur.

Hangi sosla yenir?

Hollandaise sos çok yakışır. Zeytinyağı ve tuz ile de tüketilebilir. Ağır soslar önerilmez. Tatlı özü dolayısıyla limon da önerilmez.

Yanında ne içilir?

Hafif, çok tatlı olmayan, sek şaraplar tercih edilebilir.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu