İlkbahar Meyveleri

Bereketin ve yenilenmenin başlangıcı olan bahar ayları geliyor. Doğa tazeleniyor. Toprağa ekilen tohumlar filizlenmeye, çiçeklenmeye ve ürün vermeye başladı. Pazar tezgahları ilkbahar meyveleri ile renkleniyor.

Can eriğinden malta eriğine kadar her türüyle erikler baharın müjdeliyor. Mayıs ayı itibariyle ideal tadına ulaşacak eriği biraz daha bekleyeceğiz. Çilek ise pazarlardaki yerini aldı bile. Güzel kokusu ve tadıyla en lezzetli çilekleri bahar aylarında yiyebileceğiz. Çağlanın ilk ürünlerini de tezgahlarda bulabileceğiz.

İlkbahar meyveleri

 

Çilek: Oldukça sağlıklı bir meyvedir. C,B ve K vitamini açısından oldukça zengin olan çilek, sindirimi kolaylaştırır. Çilek, taze olarak yenmesinin yanı sıra, pastacılık,   reçel, marmelat,  komposto, dondurma,  şıra, şarap, şampanya ve likör yapımında da kullanılmaktadır. Yüksek ateşi düşüren çileğin suyuyla gargara yapılırsa diş taşlarının oluşmasını engeller.

Erik: Baharın geldiğini bize haber veren bir diğer lezzetli meyve ise eriktir. Bahar gelse de erik yesek dediğimiz günler geldi. Ülkemizde tanınmış türleri, can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryanidir. Kurak ve çok sıcak yerlerde yetişmez. Vücuda güç ve enerji verir, kansızlığa iyi gelir, iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarıya atmaya yardımcı olur. Romatizmaya iyi gelir. A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir içerir.

Kiraz: Bahar aylarının sonuna denk gelen kiraz da lezzetli bir meyvedir. A,B ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu meyve karaciğer, bağırsaklar ve bağışıklık sisteminin dostudur.

Kayısı: Gerek kuru gerek yaş olarak lezzetine doyum olmayan kayısının iştah açmak ve cildi güzelleştirmek gibi bir sürü faydası var. Sindirim sistemi, böbrekler ve kalp sağlığı açısından da oldukça yararlı olması kayısıyı daha da vazgeçilmez yapmaktadır.

Çağla: B ve E vitaminleri ile protein, demir, kalsiyum, fosfor ve yüksek oranda yağ içermektedir. Antioksidan yönünden de çok zengindir. Uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardımcı olur. Kolestrolü düşürür, kalp krizi riskini % 50 azaltır. İçinde bulunan Omega 3 yağı, kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür. Bronşit, boğaz ağrısı, boğaz yanması ve akciğer hastalıklarında faydalıdır.

Avokado: Lif, A, C, E ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca potasyum yüklüdür. Kalp için yararlı olan avokado aynı zamanda cildi de besler. Uzmanlar avokadoyu cildin kırışıksız olmasında önemli rol oynayan kolajenin üretimini sağlayan bir depo olarak görüyorlar.

Cemrenin havaya ve toprağa düşmesiyle güzel havalar da yaklaşıyor. Bahar meyvelerinin mevsimi de geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu