İlkbahar Sezbeleri

Bahar geldi, doğa canlanıyor. Bereketli topraklar bahar sebzelerini vermeye başladı. Pazar tezgahları bahar sebzeleriyle doluyor.

Uzmanlar sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesini öneriyor. Bahar mevsiminde tezgahlarda taze olarak bulabileceğiniz sebzelerin başında pancar, pırasa, enginar, bezelye ve bakla geliyor.

Sağlıklı beslenme konusunda organik olana yönelim aynı zamanda sebze ve meyvelerin de mevsiminde tüketilmesini gerektiriyor. Bu sebzeleri zeytinyağlı olarak tüketmeniz önerilir. Bahar ayları yemyeşil geçiyor. Tezgahlar sebze bolluğu ile dikkat çekiyor.

İlkbahar Sebzeleri

Bakla

Bakla: İlkbaharda taze olarak kolaylıkla bulabileceğiniz baklanın protein ve vitamin olarak oldukça zengin olduğunu biliyor muydunuz? Böbrek ve göğüs hastalıklarından yana şikayeti olanlara tavsiye edilir. B1, B2, B6 ve K vitaminin yanı sıra magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Lif içeriği yüksektir.

Bezelye

Bezelye: A,B ve C vitamini bakımından oldukça zengin olmasının dışında içerisinde protein, lif ve nişastanın da bolca bulunduğu bezelye de ilkbaharın sağlık dolu sebzelerinden biridir. Karaciğer ve bağırsaklar için sağlığın yolu bezelyeden geçer.

Enginar

Enginar:  Enginar karaciğer için çok faydalıdır. Karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Zeytinyağlı yemekler arasında özel bir yere sahip olan bu sebzenin sindirimi kolaylaştırmak gibi bir özelliği de bulunur.  Yumru şeklinde , kalın yaprakları olan vitamin ve mineral deposu bir sebzedir.

Pırasa

Pırasa: Minerallerin kraliçesi pırasa: 100 gr pırasa da 83 gr su, 1,5 gr protein, 14 gr karbonhidrat ve eser miktarda yağ bulunur. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir sebzedir. A, B, folik asit, C, K, demir ve magnezyum içerir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz: Tam bir C vitamini deposudur. Lif yönünde zengindir. Demir, kalsiyum, folik asit içerir. A, B1, B2 ve C vitaminleri ile protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Hazmı kolaylaştırır.

Psncar

Pancar: Karbonhidrat içeriği yüksek olduğu için özellikle kilo problemi ve şeker problemi olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir sebzedir. Bunun yanında tam da bir şifa deposudur.

Bahar hazırlıkları başladı, bahara merhaba deyin. Eviniz çiçek açıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu