İlkbaharda Dikilecek Yumru ve Soğanlar

Havalar ısınıyor, doğa canlanıyor ve yavaş yavaş bahar geliyor. Bahçelerde de ilkbahar bitkileri yeşermeye başlıyor. İlkbaharda dikilecek yumru ve soğanlar hangileridir?

Cemrelerin düşmesiyle ilkbahar da geldi. Bugünlerde dikeceğiniz çiçekler yazın yeşerecek. İlkbahara uygun dikeceğiniz yumru ve soğanlar hızla büyür ve yaza doğru çiçek açarlar. İlkbaharda dikilecek soğan ve yumruların, sonbaharda dikelecek olanlarla karıştırılmaması gerekir.

Kış soğukları mayıs ayına kadar devam eden karasal iklimin hakim olduğu yerlerde ilkbahar soğan ve yumruları mayıs ayında dikilmelidir. Diğer yerlerde nisan aynı bu bitkiler için uygundur.

Soğanlar: Glayöl, amarillis, frezya, iris, zambak.

Yumrular: Yıldız çiçeği, kana, kala, yumrulu begonya, anemon.

Frezya

Soğan ve Yumrular

Galyöl: Glayöl ülkemizde doğal olarak yetişen ve üretimi en çok yapılan soğanlı, yumrulu, rizomlu süs bitkilerinin başında yer almaktadır.

Frezya: Frezya çok sevilen güzel kokulu bir bitki olup, süsengillerdendir. Anayurdu Güney Afrika olan bu bitkinin çiçeklerinin üstü geniş, altı boru gibi dardır. İnce uzun yaprakları vardır ve çiçekleri salkım şeklinde açar.

İris (Süsen): Süsen bitkisinin 300 kadar türü vardır. Kış sonu, ilkbahar başında çiçek açan “Iris retucilata” en yaygın olan türdür. Süsen bitkisi, yapraklarını dökmez.

Zambak: Zambakgiller familyasının Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerin tümüne zambak denir. Zambakgiller familyasında bu cinse ait 110 civarında bitki türü vardır. Zambak, soğanlık ve çok yıllık bir bitkidir. Mart ayı sonu ile nisan başında filizlenir. İri çiçeklidir.

Yıldız Çiçeği: Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve sonbahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde bitki cinsidir.

Zambak

Kana: Kana çiçeği, Amerika ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen kök saplı otsu bir bitki türlerinin ortak adı. Küçük çiçekliler ve orkide çiçekliler diye başlıca iki gruba ayrılır.

Kala: Kala, güneşli, serin ya da ılık ortamları sever. Nemli toprak, yetişmesi için en uygun topraktır. Kış mevsiminde en az sekiz dereceye kadar dayanıklılık gösterebilir.

Yumrulu Begonya: Pembe, beyaz ve kırmızı çiçekleriyle bahçelerin ve balkonların gözde çiçeklerinden begonya, ilkbaharda çiçek açar ve sonbahara kadar canlılığını korur.

Anemon: Fantasy Cinderella diğer krizantem çeşitlerinin aksine yaz mevsimin son dönemleri bu çiçeklerin oldukça canlı ve göz alıcı olduğu zamanlardır. Bu büyüleyici bitki, dayanıklı bir gövdeye ve ortası sarı, etrafı pembe çiçeklere sahiptir. Toprakta olduğu kadar, bitki konteynırlarında da bol çiçek açma özelliğine sahiptir. Boyları 45 ila 60 cm arasında değişen bu çiçeklerin yanına krizantem familyasından bitkiler ekmek son derece uygundur.

Anemon

Yaprak güzeli yumruları da bu mevsimde dikilebilir. Kaladyum ve dil kulağı tam da ilkbaharda dikilmelik bitkilerdendir.

Yenilebilir zencefil ve patates yumruları da ilkbaharda dikilebilir. Yaza doğru hızla büyüyen bitkilerden yeterli verim sağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra aslında sonbaharda dikilen zambak, ilkbahar için de uygun bir çiçektir. Geç kalmadan bu mevsimde de dikebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu