İncir Kurutma – İncir Nasıl Kurutulur?

İncir kurutma diğer meyvelerden farklı olarak genelde güneşte yapılır. Kurutulacak incir nasıl seçilir? İşte tüm detayları ile incir kurutma.

İncir yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Özellikle kış hazırlıkları sırasında kurutulacak meyveler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan incir nasıl kurutulur? Kurutmalık ve sofralık olmak üzere iki çeşit incir vardır. Burada kurutulmaya uygun olan incirlerden bahsedeceğiz.

İncir kurutma

Kurutmalık İnciler

Sarı Zeybek: İri meyveli, basık, yeşil renkli, kaba damarlı, az tatlı ve ufak çekirdeklidir. Eylül ayında olgunlaşır.

Sarı lop: Tüm dünyada en üstün kuru incir kalitesine sahip çeşit olarak bilinir. Meyvesi orta irilikte, parlak ve açık sarı renklidir. Eti tatlı ve lezzetlidir. Ağacı verimlidir ve her yıl ürün verir.

Güneşte İncir Kurutma

İncir meyvesi ağaç üzerinde olgunlaşır. Koparılmazsa suyunu tamamen kaybederek buruklaşır. Ardından meyveler kendiliğinden yere dökülür. Yere dökülen meyveler toplanıp kurutulabilir. Kendi düşmemiş olan incirler de eğer olgunlaşmışlarsa koparılarak kurutulabilirler. İnciri Pazar ya da manavdan alarak kurutacaksanız olgunlaşmış meyveleri tercih etmelisiniz.

Buruk incirler %30–50 civarında su içerirler. Fakat bu oranın % 18–20 civarında olması gerekir. İklim koşulalrı uygun olduğu için ülkemizde güneş altında kurutma mümkündür. İncirler güneş altında yaklaşık 8 ile 10 gün süresinde kurur.

İncir kurutma

Kurutma işlemi için plastik örgü ızgaradan yapılmış kerevet kullanılması tavsiye edilir. Plastik malzeme incirin küflenmesini önler. Kereveti topraktan 10 cm yukarıya koymalısınız.

Toplanan incirler, bahçenin ya da  balkonun devamlı güneş alan ve havadar bir yerine yerleştirilmiş kerevetlere tek sıra halinde serilir. Kerevette kurumakta olan meyveler, sabahın erken veya öğleden sonranın geç saatlerinde olmak üzere her gün gözden geçirilir.

Kurumuş incirler sergiden alınır. Kurumamış olanlar alt üst edilir. Yeterince kurumamış incirler, kuru ve sert yapılarıyla henüz kurumamışlardan kolayca ayrılır. Kuru incirlerin serin vakitlerde almalısınız. Öğlen sıcak saatlerde, sıcağın etkisi ile kurumuş haldeki incirler, yumuşayacaklarından alırken zarar görebilirler.

Kurutulmuş incir zarar görmeyecek şekilde serin bir yerde muhafaza edilmelidir. İncir kurusu mikserde geçirilerek tatlılarda ve hatta içeceklerde kullanılabilir. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu