İpek Halılar Nasıl Temizlenir?

İpek halılar; dokumaları, renkleri, dokuları ve görünüşleriyle ev dekorasyonunda ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Çok zahmetli dokunan ve oldukça pahalı bir üründür.

Bu ayrıcalıklı özellikleri sebebiyle ipek halıların temizliğine gerekli özeni göstermeniz gerekir. Fakat ipek halıların temizliğinin hassasiyet gerektirdiğini de unutmayın.

İpek halılar nasıl temizlenir?

Öncelikle ipek halınızın tozunu almalısınız. Bunun için elektrik süpürgesini kullanın ve halıyı olabildiğince nazik hareketlerle süpürün.

Ardından tüyleri oldukları yöne doğru bir bezle silmeniz gerekir. Bu işlem için de özel malzemelerden kullanmalısınız. Yumuşak dokulu i bez tercih etmelisiniz. Trikoretilen ya da perkloretilen içeren temizlik malzemelerinden kullanmanız gerekir.

Ardından halıyı havlandırın. Hem kullandığınız malzemenin kokusunun halıya sinmesini engellemek hem de tüylerin nefes alması için faydalı olacaktır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • İpek halınızın temizliğinde su kullanmamalısınız. Su, ipek halınızın matlaşmasına ve tüylerinin dokusunun bozulmasına sebep olur.
  • Birden fazla ipek halınızı silecekseniz muhakkak birbirinden farklı bezler kullanın. Aksi taktirde halıların renkleri birbirine karışabilir.
  • İpek halınızı süpürürken süpürgeyi kuvvetli basınçta kullanmayın. Bu, tüylerin zarar görmesine sebep olabilir.

Gerekli özeni göstererek ipek halılarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu