İpek Şal Nasıl Yıkanır?

İpek şal hassas bir yapıya sahip olduğundan bakımı ve temizliği özen gerektirir. İlk günkü gibi yumuşacık olması için ipek şal doğru şekilde yıkanmalıdır.

İpek şal kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. İpek şal için öncelikle kuru temizleme önerilir, fakat elde de yıkanabilir.

Özellikle yaz aylarında terleme sonucu kirlenen ipek şal, havadaki duman ve kokulardan da çabucak etkilenir. Fondöten ve saç spreyinden kaynaklanan lekeler de şal için temizlik gerektirir.

İpek Şal Nasıl Temizlenir?

Eğer şalda leke yoksa temizlik için sıvı deterjan ya da bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Deterjanı şala dökün ve çok çitilemeden, yavaş hareketlerle şalı yıkayın. Yıkadıktan sonra hafifçe sıkın, çok fazla sıkmayın, yoksa formu bozulur. Asmadan düz bir zeminde kurutun. Düşük ısıda ütüleyin.

İpek şallar her yıkamadan sonra, hatta mümkünse her kullanımdan önce ütülenerek kullanılmalıdır. Ütü ipek ayarına getirilmelidir. Ütülenmesi şalın ömrünü uzatır.

İpek Şaldaki Leke Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Şal beyaz ise limonlu su ile silip soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Şal renkli ise gliserinli suyla silip soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir aspirini az suda eritin. Elde ettiğiniz karışımla lekenin üzerini örtün. Karışım kuruyunca hafifçe fırçalayarak temizleyin. Ardından şalı soğuk su ile yıkayın.

Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Salça ya da ketçap lekesi için sıcak su ve gliserini karıştırın. Şalı bir saat bu karışımda bekletin. Ardından sıvı deterjanla yıkayın. Leke çıkacaktır.

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahve lekesini çıkarmak için lekenin üzerine biraz gliserin sürün. Ardından lekeli bölgeyi ılık su ile yıkayın.

Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter lekesini çıkarmak için limonlu su kullanabilirsiniz. Lekeyi limonlu su ile silin, ardından şalı yıkayın.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş lekenin üzerine talk pudrası dökün ve leke kaybolana kadar fırçalayın. Ardından şalı sıvı deterjanla yıkayın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekesinin üzerine limon suyu sıkın. Kumaşın limon suyunu emmesini bekleyin. Şalı güneşte kurutun. Son olarak da şalı soğuk suyla yıkayın.

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir pamuğa eter sürüp lekenin üzerine tampon yapın. Şalı bekletmeden yıkayın. Leke çıkacaktır.

Yıka sonrasında şallar kesinlikle hoyratça sıkılmamalıdır. Nazikçe fazla suyunu almanız yeterlidir. Kuruturken mandalla asmak yerine düz bir zemin tercih edilmelidir. Direkt güneş ışığında tutulmamalıdır.

İpek kumaşlar nasıl ütülenir? İpek şallar tersten ütülenmelidir. Ütünün ipek ayarında ya da ütüde böyle bir ayar yoksa en düşük ısıda ütülenmelidirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu