Isı Yalıtımı İle Enerji Tasarrufu Mümkün

Kış mevsiminde hem ısınıp hem de enerji tasarrufu sağlayabilmenin yolu ısı yalıtımından geçiyor.

Isı yalıtımı ile faturalarda %50’ye var tasarruf mümkün. İZODER Başkanı Ferdi Erdoğan, hem iyi şekilde ısınmak hem de doğal gaz faturalarından tasarruf etmek isteyenlerin ısı yalıtımı yaptırmaları gerektiğini söylüyor.

Doğal gazı büyük oranda ithal eden bir ülke olan Türkiye’de tasarrufun öncelikli olması gerekir. Hem bina güvenliği hem de ısı tasarrufu için ısı yalıtımı yapılması önerilmektedir.

Isı yalıtımının konusunda uzman kişileri yaptırılması gerekir. Bu konuda doğru uygulama ve doğru işçilik büyük önem taşımaktadır. Nitelikli yapı malzemeleriyle yapılmayan uygulamlardan yeterli verimli alınamayacağı için bu konuya dikkat etmek gerekir. Bunun için yalıtımda CE belgesine sahip ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Türkiye’nin, enerjisinin yüzde 75’ni ithal eden bir ülke olarak, Avrupa’nın 10 katı kadar enerji tükettiğine dikkat çeken Ferdi Erdoğan, Isı yalıtımı yapılmayan binalardaki kullanım ile enerjinin boşa harcandığı ve yalıtımlı kullanım ile her yıl en az Keban Barajı yapmış kadar enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olabileceği konusunda uyarıyor.

Yalıtım konusunda Avrupa standartlarının oldukça gerisindeyiz. Bu da hem daha pahalı enerji kullandığımız hem de konforsuz, yapı güvenliğinden yoksun, çevre dostu olmayan binalarda yaşadığımız anlamına geliyor.

Türkiye’nin yalıtımlı yapılara kavuşması hedefiyle yürürlüğe giren ‘Enerji Performans Yönetmeliği’ne göre mevcut binaların tümünün 2017 yılına kadar ‘Enerji Kimlik Belgesi’ alması zorunlu kılındı. Bu belge evin aynı zamanda sınıfını da belirliyor. Bu belgeye göre evler 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren uygulamanın ülkemizin en önemli enerji ve çevre A’dan G’ye kadar sınıflandırılıyor. En üst sınıfı simgeleyen A grubunda bir eve sahip olmanın ilk şartı ise binanın ısıtma ve soğutma giderlerini yüzde 50’ye kadar düşüren ısı yalıtımına sahip olmasından geçiyor.

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak siz de binanızda ısı yalıtımı yaptırarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu