Ispanak Nasıl Temizlenir?

Lezzetli bir ıspanak yemeği yapmadan önce ıspanakları güzelce temizlemelisiniz. Ispanak nasıl temizlenir?

Büyük bir kaba su ve yarım su bardağı sirke dökün. Sebzelerinizi yıkamak için elma ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. Diğer yandan gibi beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Sirke yoksa tuz ve karbonat da işinizi görür.

Ispanakların köklerini bir bıçak yardımıyla kesin ve yapraklarını bütün olarak yarım saat süre ile bu karışımda bekletin. Sirke kumun kolayca dibe çökmesini ve ıspanağın kimyasallardan arınmasını sağlayacaktır.

Ardından ıspanakları yıkama suyundan çıkarın ve bir diğer kapta temiz su içinde 10 dakika daha bekletin. Ispanakları kaptan alıp suyu dökün ve yerine temiz su doldurun. Kabın  dibinde ıspanaklardan ayrılan kumu görebilirsiniz. Bu işlemi döktüğünüz suda kum kalmayana kadar tekrarlayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ispanak yapraklarını tuzla ovmak doğru bir yöntem değil, tuzla ovmak ıspanağın vitaminlerine zarar verecektir.

Ispanakları bulaşık makinesinde düşük ısıda yıkamak da yanlış. Bu yöntem besin değerlerini olumsuz etkilerken uzun vadede bulaşık makinenize de zarar verecektir.

Ispanaklarınızı hemen tüketmeyecekseniz kuruttuktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu