İstanbul’daki Bit Pazarları

İstanbul’daki bit pazarları nerede kuruluyor? “Bit pazarına nur yağsa…” Eskiye rağbet var, şehrin pek çok yerinde kurulan bit pazarlarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor.

İstanbul’daki bit pazarları kültürü eskiye dayanır. Eskiden eşyalar kullanılamaz hale gelmedikçe atılmaz, tamir ettirilerek kullanılırdı. Bunun yanı sıra ikinci el eşyalar da değer görür ve kullanılırdı.

Eskiye itibar pek övülmese de günümüzde artık bit pazarları oldukça ilgi görüyor. Çeşitli semtlerde kurulan bit pazarları yalnız alışveriş yapmak isteyenleri değil, sadece gezip görmek isteyenleri de çekiyor.

Bu pazarların kendine has, yazılı olmayan bazı kuralları var. Pazarlık yapmak bunların başında geliyor. Cüzdanda bozuk para bulundurulması da bit pazarların adaplarından. Geçmişi sizinkinden daha eskiye dayanan eşyalara saygıyla ve nezaketle yaklaşmak da bit pazarlarının yazılı olmayan kurallarından.

Feriköy Antika Pazarı

Feriköy’ün merkezinde bulunan antika pazarı, yalnızca pazar günleri açık. Feriköy Antika Pazarı, “dolaplarınızda yer açın” sloganıyla yola çıktı.

Pazarda, ev dekorasyonu için pek çok ürün ve alternatif bulunuyor. Kıyafet pek bulunmuyor, fakat takı ve aksesuar bol. Bunların yanı sıra pek çok efemera ürün de bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Osmanbey Metrosu Rumeli çıkışından çıkın. Şişli Camii yönünde ilk ışıklarda solda yukarı dönün. Şişli Karakolu’nun yanında sokaktan içeri girin. Yolun sonunda sokağı kesen Kazım Orbay Caddesi’nin iki arka paralelinde yer alıyor.

Dolapdere Bit Pazarı

Dolapdere Bit Pazarı pazar günü sabahın erken saatlerinde kuruluyor. Öğlen de tezgahlar toplanıyor. Bu sebeple boş tezgahlarla karşılaşmamak için sabah erken gitmekte fayda var.

Bu Pazar tarihi yapıların hemen yanına kurulmuş. Gerçek bir bit pazarı havasında. Envai çeşit eşya ve elektronik cihaz bulunuyor. Fiyatlar oldukça makul. Feriköy Antika Pazarı’ndan farklı olarak Dolapdere Bit Pazarında giysi de bolca bulunuyor.

Nasıl Gidilir?

Yaya gidecekseniz Osmanbey metrosunda inip Pangaltı çıkışından çıkın, Ramada Otel’in sağından Dolapdere Caddesi’ne inin, yokuş bittiğinde pazarı göreceksiniz.

Küçükpazar Bit Pazarı

Eminönü’nde kurulan Pazar İstanbul’un en eski pazarlarından. Küçükpazar, eskiden Topkapı’da kuruluyordu.

Pazar günü kurulan bit pazarında, bolca ürün bulunuyor. İyi ürünler öğlene kadar tükenmiş oluyor. Bu sebeple sabah erken saatlerde gitmek gerekir.

Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Balat arasında, Süleymaniye’nin hemen altında yer alan Küçükpazar’a Taksim-Yenikapı metrosuyla gidilebilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. küçükpazar bit pazarını belediye kapattı çoğu ya esenyurta kuruluyor yada dolapdereye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu