İstanbul’un Botanik Bahçeleri

İstanbul’da betondan uzaklaşıp doğaya kaçmanın en keyifli yolu botanik bahçeleri. İşte İstanbul’un botanik bahçeleri.

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne ait olan arazide kurulmuş olan 19 dönümlük bahçe, aynı zamanda Türkiye’nin ilk botanik bahçesi olma özelliğini de taşıyor. 1932 yılında kurulan botanik bahçesinde bugün Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi öğrencileri ile Fen Fakültesi biyoloji öğrencilerine dersler veriliyor.

9 adet serasında yüzyıllık nadir bitkiler, herbaryumunda da yaklaşık 40 bin kadar bitki bulunuyor. Botanik bahçesinde canlı olarak görebileceğiniz 6000’e yakın bitki türü bulunuyor. Seralarda da farklı tropikal bölgelerden getirtilmiş, Türkiye’nin hiçbir yerinde göremeyeceğiniz 2500 kadar egzotik bitki türü var.

Ziyaret: Ücretsiz.

Yer: Süleymaniye

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ataşehir’de TEM Otoyolu Kavşağı’nda kurulmuş olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, 2002 yılından beri faaliyette. Botanik alanında bilimsel çalışmalar ve araştırmalar, bitki koleksiyonları ve çeşitli eğitimlerin de yapıldığı bahçeyi dolaşmak ücretsiz.

Otobanın ortasındaki bahçe, 1995’te Ali Gökyiğit tarafından, merhum eşi Nezahat Gökyiğit’in adına yapılmış bir hatıra parkı iken 2002 yılında bir botanik bahçesine dönüştürüldü. Şu anda halkın ziyaretine açık olan ve birbirinden farklı bitki türlerinin bir arada görülebileceği farklı bölümlerde canlı bitkiler yetiştirilip sergilenirken aynı zamanda bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla da çeşitli faaliyetler yapılıyor.

Ziyaret: Ücretsiz

Yer: Ataşehir

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Belediyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği’nin ortak olarak açıp idare ettiği bahçe, 2005 yılında açıldı. 700’den fazla tıbbi bitkinin yanı sıra seralarda egzotik çiçekleri ve bahçedeki çeşit çeşit ağaçları görmek de mümkün.

Bitki meraklıları için Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde çeşitli etkinlikler ve kurslar da düzenleniyor. Ev tıbbı seminerleri ve kursların yanı sıra çocuklar için de çeşitli etkinlikler her yıl planlanarak duyuruluyor.

Ziyaret: Ücretsiz

Yer: Zeytinburnu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu