İstanbul’un Marul Bayramı Başlıyor

Her yıl mayıs aynının ikinci cumartesi kutlanması planlanan Marul Bayramı bu yıl 6-7 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Fikir Sahibi Damaklar, Yedikule Bostanları’nda bir geleneği canlandırmak için çalışıyor. Marul Bayramı kutlamaları başlıyor.

Fikir Sahibi Damaklar’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklama:

“Bin 500 yıllık kentsel tarım alanı Yedikule Bostanları’nı kaybetmenin eşiğinde hırsla, hüzünle burkulmak yerine, itirazımızı kuvvetlendirelim, sırtımızı dikleyelim istedik. Yedikule’nin yağlı marulunu, Langa’nın hıyarını hatırlamanın en güzel yolu bir araya gelmek ve bu bostanların bir vakitler kutlanan bayramlarını yeniden kutlamaya başlamaktır diye düşündük… Hampartsum’dan Marul Bayramı’na İstanbul denir, gün gelir anlatılır belki.”

6 Mayıs 2016, Cuma

Salt Galata

17.00 – 19.00

Panel: İstanbul’da Bostanlar ve Bahar Şenlikleri

Necdet Sakaoğlu, Hayri Fehmi Yılmaz, Turgay Tuna, Faruk Pekin

(Etkinlik Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı işbirliğinde gerçekleştiriliyor.)

7 Mayıs 2016, Cumartesi

11.00-13.00

Suriçi Bostanları’na Vefa Etkinliği:

2013 yılında üzerine moloz dökülen bostanda çevre temizliği

(Etkinlik, Kültür Karıncaları öğrenciler ile birlikte gerçekleştirilecek, katılım için 212 347 2425’den Halil Özdemir ile irtibata geçilmesi gerekiyor.)

Yedikule Bostanları Ahmet Öztürk Bostanı

13.00-15.00

Marul Bayramı Şenliği:

Cümbüş, Cemaat’in müziğinin birleştiriciliğinde Yedikule Bostancılar Derneği, Yedikule Bostanları Girişimi ve Dürtük ekiplerinin de katılımı ile… Bostanlarda yeniden yetiştirilmeye başlanan “Yağlı Yedikule Marulu” ile tanışma, muhabbet ve mini-piknik. Etkinliğe gelenlerden üzerinde oturacakları piknik örtüsünü getirmeleri de isteniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu