İyi tatlı yapabilmek için gerekli bilgiler

Dikkat edeceğiniz küçük detaylarla lezzetli tatlılar yapabilirsiniz.

Sütlü tatlılar

Yaptığınız sütlü tatlıların lezzetli olmasını istiyorsanız, sütün içine su ilave etmemelisiniz. Sütlü tatlı yapımında kesinlikle inek sütü kullanmalısınız. İnek sütü diğer sütler içinde en lezzetli olan süttür. Koyun sütünün kokulu olması tatlıların tadını bozabilir. O yüzden tatlı yapımında koyun ve manda sütü pek tavsiye edilmez. Tatlılarınızı pişirirken, tencerenin dibinin tutmaması için tahta bir kaşıkla sık sık karıştırmalısınız. Tencerenin dibinin tutması sütün is kokmasına neden olur.

Sütlü tatlıları koyulaştırmak için kullandığınız pirinç, un ya da nişastanın bayat olmamasına dikkat edin. Bayatlamış pirinç, nişasta ve un tatlıda koku oluşmasına neden olur. Tatlınızı pirinçle yapacaksanız, pirinci bir gün önceden suda bekletmelisiniz.

Kendi pirinç ununuzu kendiniz yapın

* Pirinci bir gece önceden bir kabın içine koyun ve üzerini kaplayacak kadar su ilave edin.

*Bir gece suda beklettiğiniz pirincin ertesi gün suyunu dökün ve pirinçleri iyice yıkayın.

*Yıkadığınız pirinçleri kurumaya bırakın. Kuruyan pirinçleri un haline gelene kadar havanda dövün.

*Dövdüğünüz pirinçleri elekten geçirin. Dövüp, elekten geçirdiğiniz pirinci kuru bir yere yayarak birkaç gün bekletin.

*Elde ettiğiniz pirinç unlarını kavanoza koyarak, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Yassı kadayıf tatlılar

Kadayıf tatlılarının lezzetli olması için en önemli husus, kadayıf hamurunun taze ve has undan yapılmış olmasıdır. Kadayıf tellerinin çok beyaz olmaması gerekir. Bayat ya da esmer kadayıf hamuruyla hazırlanan kadayıf tatlısı sert ve lezzetsiz olur.

Ekmek kadayıfı tatlıları

Kadayıf ekmeğini yapacağınız unun taze olmasına özen göstermelisiniz. Tatlının lezzetli olabilmesi için ekmeğin düğmesiz yani, içinde düğme büyüklüğünde top top olmuş hamur kalmamış olması gerekir. Ekmeğin içinde kalan top şeklindeki hamurlar ne su, ne de şurup çekmeyeceği için katı kalacaklardır.

Ekmeğin ince ve her tarafının eşit kalınlıkta olması gerekir. Tatlınızı bayat kadayıf ekmeğiyle yaparsanız, ekmeği ıslattığınızda kırıldığını göreceksiniz. Bir tarafı kalın, bir tarafı ince olan kadayıfın ise, kalın tarafındaki su kolayca buharlaşacağı için susuz, ince tarafı ise gereğinden fazla su emdiği için fazla tatlı ve ağdalı olur.

Kadayıf ekmeğini hemen kullanabileceğiniz gibi, gevrekleştirilmiş olarak da, uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Saklayacağınız kadayıf ekmeğini tıpkı gevrek yapar gibi, bir gün bayatlatıldıktan sonra tekrar fırına sürerek kurutabilirsiniz. Böylece ekmeğinizi küflenmeden uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Tel kadayıf tatlıları

Tel kadayıf tatlılarının lezzetli olması tellerinin yapılışına bağlıdır. Kadayıfın tellerinin beyaz renkli olması ve ince dökülmesi gerekir. Tatlı yapacağınız tellerin ne çok kuru, ne de çok yaş olmamasına özen göstermelisiniz. Tel kadayıf tatlınızı daima bol yağda pişirmeli ve kadayıflar piştikten sonra yağını iyicene süzmelisiniz. Az yağda pişirilen kadayıflar lapa ya da ezik olurlar.

Kadayıfın içinden süzülen yağı, başka tatlı ya da yemek yapımında kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu