İzmir’de Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Ekmek, çok uzun zamandır temel besin kaynaklarımızdan biri. Ancak hızlanan her şey gibi, o da endüstrileşme ve içerik kaybı kurbanlarından. Ona ‘eski’ değerini kazandırmanın yolu ise, ekşi mayadan geçiyor.

Hazır maya kullanılmadan, doğal bir maya olan ekşi maya ile yapılan ekmek hamuru, olması gerektiği gibi, uzun sürede mayalanır. Bu uzun süreç sonucu ekmek, bedenimizin rahatlıkla sindirebileceği hale gelir. Başka bir deyişle, ekmekten almamız gereken faydayı ancak bu şekilde alabiliriz. Lezzet olarak da diğer ekmeklere göre çok daha olgun ve zengin olan ekşi maya ekmek, içi boş değil, doludur.

Besinlerle yaşayabileceğimiz en yüksek etkileşimin, tüketmenin yanında üretmek olduğundan yola çıkarak, 18 Haziran Cumartesi günü, Sordo: Ekmek ve Üstü’nün ustası Gizem Alkan ile Ekşi Maya Ekmek Atölyesi düzenliyoruz:  ‘Ekşi maya ekmek yapmak için sadece sabır, gözlem ve temel bilgilere ihtiyacınız var.’

Atölye kapsamında aşağıdaki başlıklar yer alıyor: 

  • Buğday ve tahıl çeşitleri, kökenleri ve karakteristik özellikleri,
  • Fermente ürünlerden biri olan doğal ekmeğin faydaları ve özellikleri,
  • Evde ekmek yapım sürecinin uygulamalı anlatımı (ekşi mayanın saklanması, unların karışım miktarları, su oranları, hamurun fermentasyon ve mayalanma süreci, hamura şekil verme ve kalıba alma)

Ayrıca, uygulamalı olarak yapılışı gösterilen ekmeğin çeşitli atıştırmalıklar ile tadımını yapacak ve evde kendi ekmeklerimizi yapmak içim Gizem’in besleyip büyüttüğü mayadan edineceğiz.

Katılım için önceden kayıt gerekiyor. Bunun için sayfaya mesaj gönderebilir, hello@damlacikno9.com’a yazabilir ya da 0539 2387422’yi arayabilirsiniz.

Katılım bedeli: 80 ₺

Her denemenizde hamurun fermentasyon sürecine dair yeni bir şeyler gözlemlemek, farklı unlar deneyerek değişik lezzetlere ulaşmak, evinizi güzel ekmek kokusuyla doldurmak ve dahası, tükettiğiniz gıdanın içeriğine tamamen hakim olmak için Sordo ile Ekşi Maya Ekmek Atölyesi’ne davetlisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu