İZODER Mantolama Hakkında Bilinen Yanlışları Düzeltti

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), binalarda ısı yalıtımının önemli bir unsuru olan mantolama hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Binalarda ısı yalıtımı sağlayan mantolama sisteminin güvenilirliği konusunda çalışma başlatan IZODER, İZODER Isı Yalıtım Komisyonu’nun yaptığı araştırmaya sonucunda , mantolama hakkında bilinmesi gereken gerçekler belirlendi.

Mantolama Malzemeleri Kanserojen Madde İçermez

Mantolama malzemelerinin kanserojen madde içerdiği bilgisinin yanlış olduğu açıklandı. Mantolama malzemelerinin gıda sektöründe dahi güvenle kullanıldığı bildirildi.

Mantolama Yangına Dirençlidir.

Mantolama

Mantolamanın yangın yönetmenliğine aykırı olduğu konusunda açıklık getirilen araştırmada, mantolamanın yangına dirençli, güvenli olduğu saptandı. Mantolama sistemlerinin yangın performansına ilişkin yapılan testlerinde de; alevlerin cephe boyunca ilerlemesine neden olmadığı belirlendi.

Mantolama Yüzde 50 Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

Mantolama, yaptırmanın doğru ürün ve uygulamayla rahatlıkla yüzde 50 yakıt tasarrufu sağladığı kanıtlandı. Konuyla ilgili yapılan deneysel çalışmalarda, Türkiye standartlarında bir mantolama ile büyük oranda yüzde 50 tasarrufa ulaşıldığı tespit edildi.

Dübeller Binayı Olumsuz Etkilemez

Araştırmada dübellerin kesinlikle binaya olumsuz bir etkilemediği de belirlendi.
Taşıyıcı elemanlarla yapılan dübeller; ‘pas payı’ denilen, görevi sadece taşıyıcı elemanlardaki demir donatıyı dış atmosfer koşullarından ve korozyondan korumak olan, doğrudan bu elemanların taşıyıcılığıyla alakası olmayan katman içinde kaldıkları ve taşıyıcı elemanların asıl taşıyıcılıklarını gerçekleştiren kesit çekirdeğine nüfuz etmedikleri için, bina statiğine olumsuz bir etki yapmıyor. Yüzey alanı 10 bin cm2 olan bir plakada; açılan dübel alanı sadece  4,71 cm2 olarak saptandı.

İklim Zıtlığı Söz Konusu Değil

Hava almayan duvarlar nedeniyle havasız kalınıyor veya mecburen pencere açıldığı için binalar kışın soğuyor, yazın ısınıyor, böylece yalıtım çabaları boşa gidiyor şeklinde bilinen yanlışında düzeltildiği Mantolama ile bina sıcak tutulduğu için, pencere açılarak yapılan havalandırma sonrasında, odanın eski sıcaklığına hızlı bir şekilde geldiğini açıklandı. IZODER yaptığı araştırma sonucunda mantolama hakkında bilinen yanlış da düzeltti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu