Jakuzi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcak suyla doldurulmuş, hidroterapi ve eğlence amacıyla kullanılan jakuzi, evdeki küçük havuzlardır. Masaj için gereçler de bulundurabilen jakuziler spa olarak da adlandırılmaktadır.

Gary Keith Jackson Design Inc
Görsel: Gary Keith Jackson Design Inc

Fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamayı sağlayan jakuzi için ev dışında bir yere gitmenize gerek yok.Rahatlıkla evlere de kurulumu yapılabilen jakuzilerin pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Jakuzi Nasıl Seçilir?

Piyasada çok farklı çeşit ve ölçüde jakuzi bulunmaktadır. Jakuzi almadan önce detaylı bir araştırma yapmanız önerilir. Nasıl bir havalandırma tercih edersiniz? Nasıl bir pompalama sistemi gereklidir? Hangisinin renk ve model sizin eviniz için uygun olur? Tüm bu soruların cevaplarına ulaşmalısınız.

Studio R Squared LLC
Görsel: Studio R Squared LLC

Jakuzi seçiminde öncelikle jakuzinin konulacağı yer önemlidir. Ölçü belirlendikten sonra eski tip seramik mi, yoksa akrilik olacağına karar verilmeli. Akrilik daha hijyenik ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Hidromasajın keyfini yaşamanız için önemli olan jet sayısıdır. Jet sayısı en az altı olmalı. Motor gücü ise 0,50 hp den az olmamalıdır. Alacağınız jakuzinin kalitesi için garanti süresi de önemli. En az 2 yıl olmalıdır. Elektronik kontrollü yönetim paneli, su seviye sensörü, kromotereapi ışıkları, jakuzi baş yastıkları, krom tutma kulpu, krom batarya takımı vs. gibi aksesuarlara ise bütçenize göre karar vermelisiniz.

Secret Gardens
Görsel: Secret Gardens

Kurulumunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Cihazın temeli basınçlı sudur. Bu suyun düzgün ve güvenli gelmesi önemlidir. Özellikle yüksek katlardaki evlerde tazyikli suyun gelmemesi ya da hidrofor sistemlerinin devre dışı olması sebebiyle su basıncında dengesizlikler olmaktadır. Su azlığında motorun çalışması tehlikeli olmakla beraber fazla su da sisteme zarar verebilir. Bu nedenle tazyik düzenleyici sistemler konulabilir.

Jakuziye giden devrelerin topraklanması olası kaçakları önleyici sigorta sisteminin jakuziye bağlanması faydalı olacaktır. Kurulum öncesinde tüm elektrik ve su tesisat işlemlerinin hazır olması gerekir. Kurulan jakuzi sisteminin kendine ait bir açma kapama anahtarı olmalıdır. Jakuzi çalışırken su seviyesi daima emiş süzgecinin 2 cm üstünde olmalıdır.

Teri Fotheringham Photography
Görsel: Teri Fotheringham Photography

Kurulumdan Sonra Ne Yapılmalı?

Jakuzi kurulduktan sonra birkaç kez tam performansta çalıştırılmalıdır. Böylece motorun gücü kontrol edilebilir. İlk çalıştırmada kahverengi sıvı görülebilir. Bu ilk için normaldir. Fakat sonradan bu sıvı gelmemelidir.  Sonraki çalıştırmalarda devam ederse firmanızla görüşerek sorunu çözmelerini talep etmelisiniz.

Philip Nimmo Design
Görsel: Philip Nimmo Design

Jakuzinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Her kullanımdan sonra jakuzi temizlenmelidir. Bunun yanı sıra her ay bir kez de detaylı temizlik yapılması önerilir. Temizliğe başlamadan önce mutlaka açma-kapama anahtarının kapalı konumda olduğundan emin olun. Kullanma kılavuzunu okuyarak dikkat edilmesi gerekenleri öğrenin. Jakuzinin akrilik mi, seramik mi olduğu temizliği konusunda önemlidir. Jakuzinin yüzey temizliği bitirildikten sonra tahliye boruları, jetler ve pompa temizliği de yapılmalıdır. Jakuzi temizliği için özel jakuzi temizleme deterjanları satılmaktadır. Jakuzi deterjanınız yoksa çamaşır suyu ya da sirke de kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu