Jaluzi Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Alüminyum ya da tahtadan üretilen ve iç mekana giren ışığın ayarlanmasını sağlayan jaluzi perdeler son yıllarda giderek daha sık tercih ediliyor. Jaluzi perdelerin uzun süre kullanılabilmesi için ise temizliğinin doğru şekilde yapılması gerekiyor.

Jaluzi perdelerin zarar görmemesi ve yıpranmaması için temizliğin özenli şekilde yapılması gerektiği gibi, perde temizliğinin pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi önem taşıyor.

Jaluzi Perde Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Jaluzi perdelerin sık sık temizlenmesi, temizlik işleminin kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor. Perdenin yılda ortalama iki ya da üç kere temizlenmesi, hızlı ve kolay bir temizlik imkanı sağladığı gibi; temizliğin aksatılması, toz ve kirlerin çıkarılmasını zorlaştırıyor.

Jaluzi perdeleri temizlerken, tüm yatay parçaların tek tek silinmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Detaylı bir temizlik için her parça sökülerek yeniden takılabileceği gibi, bu işlem hem uzun zaman alacağından hem de çıkarma ve yeniden monte etme aşamalarında sorun yaşanabileceğinden, parçaların çıkarılmadan silinmesi avantaj sağlıyor. Jaluzilerin tozunun mikrofiber bir bez ya da aparat ile haftada bir kere alınması, kirli görünmesini engelleyediği gibi, genel temizliğinin de daha kolay yapılmasını sağlıyor.

Jaluzi Perde Temizliği için Kullanılacak Temizlik Ürünleri

Alüminyum ya da ahşap jaluzi perdelerin temizliğini yaparken, ağartıcı maddelerin ve partiküllü deterjanların kullanılması perdeye zarar verebiliyor. Tahtadan yapılmış jaluzi perdelerin temizliği ahşap parlatıcı ile yapılabileceği gibi, alüminyum jaluzilerin temizliğinde krem deterjan kullanılabiliyor.

Jaluzi perdelerin daha kolay temizlenmesi için, tozunun sık sık alınması önem taşıdığı gibi, özellikle yılda en az iki kere genel temizliğinin yapılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu