Kabak Tatlısı Yapımı

Aralık ayı itibariyle tezgahlarda yerini almaya başlayan balkabağı mevsimi geldi. Taze balkabağı ile nefis kabak tatlısı yapabilirsiniz.

Kabağın pek çok çeşidi vardır. Balkabağı da bunlardan biridir. Balkabağı, kabakgiller familyasından bol lifli bir meyvedir. Balkabağı irice, basık yuvarlak ve uzunca şekilleri olan bir kabaktır. Turuncu renklidir.

Vitaminler açısından oldukça zengin olan balkabağı ile lezzetli bir balkabağı tatlısı hazırlayabilirsiniz. Bunun için yalnızca balkabağı şeker ve cevize ihtiyacınız olacak.

Oldukça pratik ve hafif bir tatlı olan kabak tatlısı kolayca yapılabilir.

Malzemeler:

  • 1 kg bal kabağı,
  • 2,5-3 su bardağı toz şeker
  • Çekilmiş ceviz ya da fındık

Kabak Tatlısı Tarifi

Balkabağını bıçak yardımıyla parçalara ayırın. Parçalara ayırdığınız balkabağının kabuklarını soyun. Ardından kabağı dilimleyin. Dilimlediğiniz kabakları yapışmayan teflon tavaya koyun. Şekeri kabakların üzerinde gezdirerek serpin.

Ocağı kısık ateşte yakın. Kabaklar yumuşayıncaya kadar kısık ateşte üzeri kapalı olacak şekilde pişirin. Bu aşamada kabaklar kendi suyu ile pişer. Kabağa kürdan batırıp pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kabaklar yumuşayınca kapağı kaldırın. Kabaklar suyunu çekinceye kadar pişirmeye devam edin. Bu sırada dibi tutmaması için sürekli kontrol etmelisiniz.

Son olarak pişen kabakları servis tabağına alın ve üzerine arzuya göre çekilmiş ceviz ya da fındık serpin.

Afiyet olsun.

*Bu tarif şef Gülhan Kara tarafından hazırlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu