Kablo Düzenleyici Nasıl Kullanılır?

Yaşamın her alanında yer alan elektronik cihazlar beraberinde kablo sorununu da getiriyor. Pratik bir çözüm olan kablo düzenleyici nasıl kullanılır?

Evlerde bulunan her elektronik cihazların kablolarını bir arada ve düzenli tutabilmek için çeşitli araçlardan faydalanmak gerekiyor.

Her elektronik kablosu ve her kablonun da nereye konulacağıyla ilgili bir soru işareti vardır. Her ne kadar kablosuz teknolojiler üretilmekteyse de henüz hayatımızdaki hemen hemen her elektronik cihazın bir kablosu bulunmakta. Bu da beraberinde kabloların nasıl düzenleneceğiyle ilgili bir sorunu getirmektedir. Son zamanlarda içinden çıkılmaz bir hal alan kablo sorununa çözüm üretebilmek için kablo düzenleyiciler üretilmiştir.

Kablo düzenleyiciler kabloları derli toplu tutmanın yanı sıra açıkta duran kabloların gizlenmesini de sağlamaktadır. Dolayısıyla pek çok kablo düzenleyicisi tasarımıyla da karşı karşıyayız.

Kablo Düzenleyiciler

Kablo Kanalları

Kablo kanalı

Pek çok genişlikte çeşidi bulunan kablo kanalları genellikle elektrik ve uydu kablolarının saklanması için kullanılır. Kablo kanalları sayesinde kablolar duvarların diplerinden kontrollü şekilde geçirilerek gizlenmiş olur. Çoğunlukla PVC malzemeden üretilen kablo kanalları duvara ya da zemine yapıştırılırlar. Çok sayıda kablo aynı kanaldan geçirilecekse, montaj için dübel ya da vida kullanmak gerekir. Kolayca takılıp çıkarılabilen kapakları sayesinde kablolara istenildiği zaman müdahale edilebilir.

Spiral Kablo Düzenleyiciler

Spiral kablo düzenleyici

Bu kablo düzenleyiciler genellikle bilgisayar ya da TV arkasındaki kablo dağınıklığının giderilmesinde kullanılır. Farklı genişlik ve uzunlukta çeşitleri vardır. Spiral özelliği dolayısıyla esnek olan bu düzenleyici sayesinde tüm dağınıklık ortadan kalkmış olur. Bu kablo düzenleyiciler bazı TV üniteleri ya da bilgisayar masalarına entegre olarak da üretilmektedir.

Kablo Tutucular

Kablo tutucu

 

Değişik modelleri olan kablo tutucular genellikle bilgisayar masalarında kullanılmaktadır. Kablo tutucular USB bağlantısı ile çalışan çok sayıda cihazın olduğu yerlerde tercih edilir. Çok sayıda şarj cihazının prize takılı halde bulunduğu yerlerde de kullanılmaktadır. Masanın duvara yakın kısmına sabitlenerek ya da ürün üzerindeki kablo yuvalarına kabloların uç kısımları tutturularak kullanılır.

Cırt Cırtlı Kablo Düzenleyiciler

cırt cırtlı kablo düzenleyici

Kablolar cırt cırtlı bantlar ile sarılarak sıkıştırılır ve aparat üzerindeki yapıştırıcı sayesinde istenen yere sabitlenir. Son derece pratik bir yöntemdir. Bu araçları kullanarak masa arkasındaki kablo dağınıklığını önlemek mümkün. Ayrıca bu tip düzenleyiciler ile farklı özellikteki kabloları birbirinden ayırmak da mümkün.

Bu düzenleyici araçları kullanarak kablo kargaşasını bir düzene sokabilirisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu