Kabuklular Nasıl Pişirilir ve Yenir?

Midye, ıstakoz, karides, yengeç, istiridye gibi pek çok çeşidi olan deniz ve tatlı su kabukluları, protein ve mineraller açısından oldukça zengin yiyeceklerdir. Balık sofralarında da lezzetli ara sıcaklar olarak kullanılmaktadırlar.

Lezzetleri ve sağlıklı özelliklerine rağmen kabuklular bekledikçe bozulurlar. Bu sebeple kabukluları mümkün olduğunca taze tüketmelisiniz. Özellikle yaz mevsiminde sıcak havalar kabukluların bozulmasına sebep olur.

Kabuklular nasıl pişirilir ve yenilir?

Istakoz: Beyaz eti için avlanır. Sindirimi zordur. Kaynar suya atıldığında kırmızıya dönüşür. Taze olup olmadığını anlamak için arkası ve vücuduyla kuyruk arası koklanır. Genellikle haşlaması, çorbası ve salatası yapılır.

Istakoz
Istakoz

Böcek: Eti ıstakozdan daha beyazdır. Taze ve canlıyken haşlanır.

Böcek
Böcek

İstiridye: İki kabuklu bir deniz hayvanıdır. Hastalandıklarından yazın yenmesi tehlikeli olabilir. Genelde çiğ olarak yenir. Kabuk iki tarafa açılır, eti alt kabuğunda bırakılır. İstridye üzerine limon sıkılarak tuz ve karabiberli yenir. Izgarası, külbastısı ve pilakisi yapılır.

İstiridye
İstiridye

Deniz Tarağı: Kabukları oymalı ve yelpaze biçimindedir. İstridye gibi yenir.

Deniz Tarağı
Deniz Tarağı

Karides: Tuzlu ve tatlı sularda yaşayan kabuklu, eti beyaz ve lezzetli eti bir su ürünüdür. Kaynar suya atıldığında kırmızıya dönüşür. Karidesin haşlaması, güveci, salatası ve kokteyli yapılır.

Karides
Karides

Kerevit: Tatlı sularda yaşar. Etleri lezzetli olup karides gibi yenebilirler.

Kerevit
Kerevit

Yengeç: Eklem bacaklıların kabuklular sınıfındadır. Canlı olarak kaynar suya atılıp pişirilebilir. Kızartma buğu veya suda haşlaması yapılır.

Yengeç
Yengeç

Midye: Midyenin dolması, pilavı, salması ve tavası, fırını, ızgarası, pilakisi, güveç gibi yemekleri hazırlanır. İri midyelerden iç tava ve çöp kebap küçük ve dolgun olanlardan da ızgara haşlama pilaki yapılır.

Midye
Midye

Pişirme Yöntemleri:

  • Kabuklular hem çiğ hem de pişirilerek yenilebilir.
  • Böcek, ıstakoz gibi kabukluların haşlama suyuna bolca tuz ve sirke katılır.
  • Karides için temiz deniz suyu kullanılabilir.
  • Deniz tarağı, böcek gibi kabukluların haşlama süresi bu kabukluların uzunluklarına bağlıdır. HEr santim için 45 saniye pişirilmelidir.
  •  Midye, istiridye gibi kabuklular kuru ısıda da pişirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu