Kadife Çiçeği

Açıkhava süs bitkilerinin en popüleri kadife çiçeği, bahçenize turuncunun her tonuyla baharı erkenden getirebilir.

Mevsimlik olarak yetiştirilen kadife, güneşli balkon ve teraslar için de uygundur. İlkbahar sonundan sonbahara kadar çiçek açmayı sürdürür. Turuncunun her tonuyla bulunduğu yeri bir karnavala dönüştürür.

Tohum ekimi Mart ile Mayıs arasında yapılan kadifenin ekim zamanı yaklaşıyor. Bahçeniz, terasınız ya da balkonunuz için güzelim rengiyle iyi bir alternatif olabilir. Bol güneşli alanları sevdiğini ve yıllık bir bitki olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kadifelerin yaprakları bileşik olup tek veya almaşık dizilmiştir. Çiçekleri çeşitlerine göre yalın kat veya katmerlidir. Çiçek rengi turuncu, sarı, kahverengi-kırmızı ve alaca renkli olabilmektedir. Kadife bitkisinin hem yaprağı hem de çiçeği keskin kokuludur. Uzun süre çiçekli kalmaktadır. Haziran başından ekim sonuna kadar çiçekli kalır. Türlerine göre kadifelerin boyları 15 cm ile 120 cm arasında değişir. Dayanıklı bir çeşittir. Temmuz ayından kırağıların başladığı ekim ayına kadar devamlı surette çiçeklenir.

Papatyagiller familyasından olan kadifenin başlıca türleri şunlardır:

  • Katmerli kadife çiçeği: Fransız kadife, sarı renkli çiçek açan kadife ve diğer melez türler.
  • Katmersiz kadife çiçeği: Ebruli gibi karışık tonda olanlar, küçük sarı çiçekli olanlar.

Kadife Çiçeği Bakımı

Kadife çiçeği gölge yerleri sevmez ve iyi yetişmez. Kadife çiçekleri bol güneşli ışık alan sıcak ortamları sever. Ilıman iklim bölgelerinin bitkisi olan kadife çiçekleri ülkemizin pek çok yöresinde yetiştirilebilir.

Tohum ekimi

Suyu iyi çeken bir torfa ekim yapın. Mart-Mayıs arası ekim için uygundur. 7-14 gün arasında çimlenir. Çimlenmeye yardımcı olduğundan ışıklı alanda tutun.

Bakımı

Her türlü toprağa ve iklime uyum sağlayabilir. Fakat fazla soğukta bırakmayın. Yaz mevsiminde çiçeklenir. Güneşli alanları sever. Fazla susuz bırakmamalısınız.

Çoğaltılması

Tohum ile çoğaltılır. İlkbaharda ekilen tohum hızla çimlenir. Her yıl tohumunu alabilirsiniz.

Yetiştirme Talimatları

Büyüdüklerinde kaplara veya 7,5 cm’lik saksılara alın. Donma riskine karşı sıcak bir yerde tutun. Ardından birbirinden 30 cm uzaklıkta dikim yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Merhaba İlyas Bey,

      Uygun koşullarda diktiyseniz elbette çimlenir. İyi günler dileriz.

  1. Ben dal dal çok çiçek veren kadife den değil de bir tane top şeklinde açan kadifeden almak istiyorum. Genelde park peyzajlarinda ondan kullanıyorlar özel bir adı var mı?

    1. Adı top kadife çiçeği olarak geçiyor. :) O şekilde diyerek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu