Kadife Perdelerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Kadife kumaş, kullanıldığı her alanda zarifliği temsil eder. Kıyafetlerden mobilyalara ev tekstilinden ayakkabılara kadar pek çok alanda kullanımı yaygındır.

Güzel renkleri, zarif görüntüsü ve yumuşak dokusuyla kadife, ev tekstilinde de kullanılmaktadır. Kadife perdeler de kullanıldıklara alanlara derinlik ve şıklık katmaktadır. Fakat tozlar, kadife kumaşa daha fazla etki edebilir. Bu sebeple bakımı ihmal edilmemelidir.

Kadife perdeler nasıl temizlenmeli?

Kadife, hassas bir kumaş olduğundan kuru temizliği tercih etmelisiniz. Kullanıma talimatından yıkanabilir olarak belirtilenleri hassas programda yıkayabilirsiniz. Yüksek sıcaklıklar, uygun olmayan deterjan ve sıkma programı kadife kumaşa zarar verebilir.

Düzenli aralıklarla fırçalama ve elektrikli süpürgeyle vakumlu yaparak kadife perdenin görüntüsünü korumasını sağlayabilirsiniz. Oluşan lekeleri gidermek için su ve deterjan kullanacaksanız, ölçüsünü iyi ayarlayın. Kullanmadan önce de kullanmadığınız kadife kumaşta test edin. Temizledikten sonra bir fön makinesi ile yavaşça kurutabilirsiniz.

Perdeleriniz, kullanmadığınız zamanlarda katlamak yerine rulo yaparak saklayın. Tüylerin ezilmesine engel olmak için katlar arasında dokulu kağıt yerleştirebilirsiniz.

Perdeleri açıp kapatırken nazik davranın. Varsa çekme çubuklarını kullanın. Elle çok fazla temas etmemeye çalışın. Böylece tüylerin ezilmesini engellemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu