Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi

Kadıköy Belediyesi 5 Haziran Çevre gününde Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi açılışını yaptı. Çeşitli çevre etkinliklerinin düzenlendiği merkezin kapıları herkese açık.

Kadıköy Meclisi tarafından alınan meclis kararı ile mevcutta sadece çocuk oyun alanı ve oturma birimleri bulunan park için yapılan plan değişikliği ile bitişik parselle birleştirilen 1520 m²’lik yeşil alan Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi Projesi’ne dönüştürülmüştür.

Ekolojik temanın bir araya getirildiği park alanında; hayvan sevgisinin kazandırılması için bir kümes bulunmakta, ekim-dikim çalışmaları için yükseltilmiş bitki yatakları ve doğal oluşumun gözlemlenebileceği biyolojik bir gölet de yer almaktadır.

Toplamda 60 m2’den oluşan Ekolojik Yaşam Merkezi binası ev sahipliği yapacağı teorik ve uygulamalı eğitimlere uygun; ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri  doğrultusunda tasarlanmıştır.

Yapı malzemesi olarak, doğal, sağlıklı, ısı performansı  ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edilmiştir.

Saman balyası; üretim maliyetinin düşük olması, ısı yalıtımı özelliği sayesinde hem işletme maliyetlerini azaltması hem de iç mekanda daha sağlıklı ve solucanların ihtiyaç duyduğu doğal bir nem ve sıcaklık dengesini korumaya imkan sağlaması gibi avantajlara sahiptir.

2017 yılı Temmuz ayında dışarıdan katılıma açık kolektif atölyeler ve beraberinde Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde düzenlenen ekolojik mimarlık teknikleri ve uygulamaları hakkında çeşitli eğitimler düzenlenmiş, yapının inşası yığma saman balyası, şerbetli saman, sıkıştırılmış toprak ve doğal sıva teknikleri kullanılarak farklı alanlardan 40 gönüllünün katılımları ile birlikte tamamlanmıştır.

Isıtma ve soğutma mekaniğinde ısı pompası tercih edilirken, aydınlatma için pasif güneş konumlandırması ve su hasadı için yağmur suyu toplama sistemi projelendirmede yer almıştır.

5 Haziran 2018 Dünya Çevre Gününde açılışı yapılan Ekolojik Yaşam Merkezi’nde üç aylık programlarla web sitesi üzerinden duyurular yapılarak, tüm yaş gruplarına yönelik ekoloji, atık yönetimi ve doğal yaşam konularında sürekli eğitim ve atölye çalışmaları gerçekleştirilmekte olup, İç mekan toplantı ve atölye alanı 20 kişilik grup kapasitesine sahiptir.

Ekolojik Yaşam Merkezi, ekolojik kriterler ile kurgulanan sağlıklı bir alanda insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kimyasallardan uzak; sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin de desteği ile katılımcı ve sürdürülebilir bir anlayışla, doğanın isteklerine yanıt verilebilecek bilgilerin anlatıldığı, sağlıklı yaşama yönelik günlük hayatta kullanılacak doğal malzemelerin yapımının sağlandığı atölye çalışmalarının da gerçekleştirildiği eğlenceli ve bilimsel ekolojik eğitim ortamı sunmaktadır.

Nerede: Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak No:8/1 Kadıköy/İstanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu