Kahramanmaraş Uğur Böceği Festivali

Her yıl temmuz ayında Kahramanmaraş’ın Uludaz Zirvesi’nde Uğur Böceği Festivali düzenleniyor.

Uğur Böceği Festivali, Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan 2300 metre yükseklikteki Uludaz Zirvesi’nde yapılıyor.  Festival kapsamında yöresel eğlenceler düzenleniyor. Festival katılımcıları katılanlar 2300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurarak Türkiye coğrafyasında yaşayan en geniş uğur böceği kolonisini görüntüleme şansı elde ediyor.

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden profesyonel dağcılık ve fotoğrafçılık kulüpleri ile doğaseverleri Kahramanmaraş’ta buluşturan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, doğa tutkunlarını bekliyor.

Uludaz zirvesine ilk kez 2001 yılında tırmanan KADAK Başkanı Sait Kılıçsallayan’ın bölgede yaşayan uğur böceği kolonisini fotoğraflamasıyla doğaseverlerin ve dağcıların ilgi odağı haline gelen Uludaz zirvesinde  metre karede 6000 – 10.000 arası uğur böceği  bulunduğu belirtiliyor. Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu