Kahve içmek için doğru zaman

Güne kahve içmeden başlayamayanlardan mısınız?

Kahve içmenin pek çok bahanesi var; bazılarımız için bir bağımlılık, bazılarımız için güne başlayabilmenin bir yolu. Peki kahveden en yüksek verimi alabilmemiz, hangi saatlerde içtiğimize bağlı desek?

Nörobilim uzmanları, kahveden en yüksek verimi alabileceğimiz zamanları belirlediler. Kahvenin beyin ve sinir sistemine etkilerini inceleyen nörobilim uzmanları; sabahın erken saatinde kahve içmenin uygun olmadığı söylüyorlar.

Güne başlamanın, ayılabilmenin en güzel, en etkili yolunun sert bir kahve olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Nörobilim uzmanlarının yaptıkları araştırmaya göre, vücudumuzun en çok stres hormonu salgıladığı saatler; sabah saatleri. Vücudumuz sabah saatlerinde salgıladığı stres hormonundan dolayı uyanık ve tetikte oluyor. Bu zaman diliminde içilen kahve ve kafeinin uyarıcı etkisi ise hiçbir işe yaramıyor.

Yapılan araştırmalar, sabah 09.30- 11.30 arasındaki saatlerde kahveden alabileceğimiz verimin daha yüksek olacağını söylüyor. Ayrıca öğlen 12:00- 13:00 arasında ve akşam 17:30 –18.30 saatleri arasında stres hormonunun yüksek olduğunu ve bu saatler arasında da kahve içmekten kaçınmamız gerektiğini belirtiyorlar.

Kahveden en yüksek verimi alabilmek, günlük kafein miktarımızı düzenleyebilmek için bu araştırmaları dikkate almakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu