Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetinizi, mobilyanızı ve halınızı kahve lekesinden kurtarın.

 Kahve döküldüğünde, lekesini çıkartmak zahmetli bir iştir. Kahve döküldüğünde kıyafet, mobilya ve halıdan kahve lekesini çıkarmak için yöntemler vardır.

Giysilerden kahve lekesi nasıl çıkar?

Lekeyi soğuk suya batırılmış bir sünger ile ıslatın ya da kıyafetinizi soğuk suda 30 dakika bekletin. Yıkama öncesi bir leke çıkarıcıyı önden uygulayın ve normal şekilde çamaşır makinasında yıkayın. Eğer kahvenizde süt veya krema var idiyse, mutlaka içinde enzim bulunduran bir deterjan kullanın. Eğer kıyafetinizin kumaş cinsi için sorun teşkil etmiyorsa, klorlu ağartıcı da kullanabilirsiniz.

Kahve lekesi mobilyadan nasıl çıkar?

 Bir çorba kaşığı kadar sıvı bulaşık deterjanını, bir bardak su ile karıştırın. Temiz beyaz bir bez ile lekeye bu karışımı üzerine birkaç defa bastırarak dokunmak suretiyle uygulayın. Leke yok olana kadar tekrar edin. Daha sonra birkaç defa daha soğuk su ile lekenin üzerine bastırarak duruladıktan sonra, kuru bir bez ile kurulayın.

Lekeyi kuru temizleme çözücüsü ile de çıkarabilirsiniz. Aynı işlemleri kuru temizleme çözücüsü ile gerçekleştirin. Çözücü emilene kadar lekeye uygulayın ve leke yok olana kadar tekrar edin.

Halıdan kahve lekesi nasıl çıkar?

Halıdaki kahve lekesindeki fazlalığı kuru bir bez ile mümkün olduğunca emdirin. Daha sonra, bir çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanını, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve bir bardak ılık su ile karıştırın. Temiz beyaz bir bez ile lekeye bu karışımı, üzerine birkaç defa bastırarak dokunmak suretiyle uygulayın. Leke yok olana kadar, azar azar uygulayarak ve aralarda kuru bir bezle ıslaklığı alarak, tekrar edin. Son olarak, soğuk suya batırılmış sünger ile lekenin üzerine bastırmak suretiyle durulayın ve yine kuru bir bezle bastırarak kurulayın.

Kahve lekesini bu yöntemlerle çıkarabilirsiniz. Lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz, tamamen çıkarma olasılığınız da o kadar artar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu