Kahve Lekesini Çıkarmak

Kahve Lekesi çıkarırken hatırlanması gereken en önemli konu, ilk önce hafif ürünlerle başlayıp, yavaş yavaş daha güçlü ürünler ve tekniklere geçmektir.

Çoğu zaman bir havlu ve soğuk su lekenin kumaşa nüfuz etmeden çıkarılması için yeterli olur. Temiz bir havlu ile kumaşın lekeli bögesinin arkasına hafifçe basınç uygulayarak, lekeyi emdirmek ilk adımdır. Her zaman buz gibi soğuk su kullanmak gerekir, bir havluyu soğuk suya batırarak lekenin üzerine kompres yapılır. Lekenin üzerine bastırıp, lekeyi kumaşa yedirmemek çok önemlidir. Genellikle eğer leke tazeyse, bu 2 işlem yeterli olacaktır.

Kahve lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt aşağıdaki yöntemlerde açıklanmıştır.

  • Öncelikle lekeyi soğuk su ile çıkarmaya çalışın.
  • Bu işe yaramazsa, kumaşın altına havlu koyarak, lekeyi buz ile ovmak sureti ile lekenin kendini kumaştan bırakmasını sağlayın. Kumaşın altındaki havlu leke kendini bıraktıkça, lekeyi emecektir.
  • Eğer kahve lekesi biraz kalırsa, bu defa doğal ve hafif bir beyazlatıcı olan beyaz sirke kullanın. Bir pamuğa uygulayacağınız bir parça beyaz sirke yeterli olacaktır.
  • Daha sonra kıyafeti çamaşır makinasında normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu noktada da sıcak su kullanılmaması önemlidir, aksi takdirde leke kumaşa işleyebilir.

Bu işlemler kıyafetlerinizi, çıkması zor kahve lekesinden arındırmanızda yardımcı olacaktır. Giysi, halı ve mobilyalardan kahve lekesi nasıl çıkar konumuzu inceleyerek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu