Kahve Likörü Tarifi – Kahve Likörü Yapımı

Kahve likörü kokteylleri eşsiz yardımcısı olabilir. Dilerseniz sek de tüketebileceğiniz kahve likörünüzü kendiniz yapmak ister misiniz?

Kahve likörü ya da kahluanın ev yapımı bir versiyonunu yapmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Basit bir kahve likörü tarifi için ihtiyacınız olan tek şey bir baz likör, hazır kahve, vanilya, şeker ve sudur. Oldukça ucuza bir şişe liköre sahip olmak çok kolay.

Rom veya votka, kahve likörü yapmak için yaygın olarak kullanılan iki likördür. Rom pekmez tabanı nedeniyle biraz daha tatlı bir sonuç verir, bu sebeple popüler markaların tadını yakalamak için rom tercih edebilirsiniz.

Lezzetin tamamen gelişmesi yaklaşık 10 gün sürecek olsa da, likörün hazırlanması çok zaman almaz. Tamamlandığında kahve likörünüz sek ya da sevdiğiniz kokteyllerle içime hazır olacak.

Kahve likörü

Kahve Likörü Yapımı

Malzemeler

 • 3 su bardağı şeker
 • 2 su bardağı su
 • 2 tutam vanilya tozu ya da vanilya çubuğu
 • 8 yemek kaşığı hazır kahve
 • 750 ml şişe rom (veya votka)

Orta-yüksek ateşte küçük bir tencereye, basit bir şurup oluşturmak için vanilya tozu, şeker ve suyu koyun. Şeker tamamen eriyene kadar karıştırın.

Ocağın altını kısın. Şeker çözeltisi yarı yarıya azaldığında – veya yaklaşık 30 dakika sonra – tencereyi ocaktan alın. Dilediğiniz bir filtre kahveyi seçin ve yapın. Karışıma kahveyi de ilave edip soğumaya bırakın.

Ağzı kapanabilen bir cam kavanozda veya şişede, aromalı şurubu rom veya votka ile birleştirin. İyice çalkalayın ve serin ve karanlık bir alanda 10 gün bekletin. Her iki günde bir, şişeyi iyice sallayın. Likörü güneş almayan ve serin bir yerde tutun.

10 gün sonra, tüm kahve granüllerini ve vanilya çubuklarını çıkarmak için likörü ince bir süzgeç veya tülbentten geçirin. Kapalı bir likör şişesinde saklayın.

Likörün kendisinin tadını çıkarın veya kahve likörü kokteyllerinde kullanın.

Püf Noktaları

 • Kahveyi, şekeri veya vanilya seviyesini değiştirerek lezzeti kişisel zevklerinize göre kişiselleştirebilirsiniz.
 • Likörünüzün genel tadını önemli ölçüde etkileyeceğinden kaliteli bir hazır kahve seçtiğinizden emin olun. Aynı şekilde, rom ya da votka kendi başına içmeyi aklınıza getirmeyeceğiniz bir marka olmamalıdır.
 • Solüsyonun ince boyunlu bir likör şişesi yerine geniş ağızlı bir kavanozdan veya şişeden dökülmesi daha kolay olacaktır.
 • Herhangi bir likör infüzyonunda olduğu gibi, gereken süre değişecektir. Lezzetin nasıl geliştiğini görmek için birkaç günde bir tad testi yapmak en iyisidir.
 • İçindeki rom ya da votkanın bulunduğu içki şişesini geri dönüştürmek çok iyi bir yöntem. Şişeyi iyice durulayın ve etiketi çıkarın. Hatta kendi şişenizi yaratın. Yeni bir etiket ekleyin.
 • Likörü iyi muhafaza edin. Likörün bulunduğu kap iyice kapatılırsa lezzetini uzun süre muhafaza eder.

Enfes likörünüz sek ya da kokteyllerle içilmeye hazır. Kahve likörü baileys ikilisini öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu