Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Filtreli kahve makineleri, kireçten ve tortudan arındırılmak için ayda bir kez detaylıca temizlenmelidir.

Kahve makinesinin temizliği için kimyasal malzeme kullanmak istemiyorsanız sirke ve su işinizi görecektir. Bunun yanı sıra marketlerde satılan kahve makinesi temizleyicileri de kullanabilirsiniz.

Kahve makinenizin içine bir filtre yerleştirin.

Her zamanki gibi kahve makinenizin içine bir filtre koyun. Kahve makinenizin içindeki su eklene kısma sirke – su (6 bardak su, 3 bardak sirke) karışımını dökün. Kahve makinenizi çalıştırın. Kahve makinesini kapatın ve 15 dakika soğumasını bekleyin. Filtreyi ve karışımı çöpe atın. Kahve kabını durulayın. Aynı yöntemi soğuk su ile tekrarlayın.

Temizliğin Püf Noktaları

İnatçı lekeler için biberon fırçası kullanabilirsiniz.

2 bardak buz, ¼ bardak kaya tuzu ya da yemek tuzu, ¼ bardak limon suyu koyun ve kabın etrafında girdap yaparak döndürün. Bu işleme başlamadan önce rezervuarın soğuk olduğundan emin olun, aksi durumda cam kırılır.

Zorlu lekeler için rezervuarı kâğıt havlu veya temiz kurulama bezi kullanarak ovabilirsiniz.

Rezervuar içine su dökmek için kesinlikle cezve kullanmamalısınız. Bu işlem kirlerin ve yağların cezveden rezervuara taşınmasına sebep olur.

Sepet, filtre ve kapak kısmını temiz tutmak için ilk filtrenin içinde telvenin üzerine ikinci bir filtre yerleştirin. Kapak kapandığında oluşan püskürmenin ikinci filtreyi temizlemesi için ikinci filtreyi aşağı itin. Bu, kahve makinelerinin aşırı kullanımında, iç kısmı temiz durumda tutar, fazla zaman almaz ya da çok fazla masrafa neden olmaz.

Kahve makinesini su damlatmadan doldurmak için sürahi yerine lavabodan bir püskürtücü de kullanabilirsiniz.

Dış temizliğinde mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Bazı kahve rezervuarları sertleştirilmiş camdan yapılmıştır. Hiçbir cam türünü direkt sıcaktan soğuğa hareket ettirmemelisiniz. Kahve rezervuarını asla sabunla yıkamayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu