Kahve Tiryakileri için Tasarruf Önerileri

Espresso, latte, mocha, cappucino… Adını ne koyarsanız koyun, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan için kahvenin sevilen bir içecek olduğuna şüphe yok. Elbette yüzlerce farklı türde kahve ve bir o kadar da kahve markası var. Çoğumuz kahve alırken fazla beklenti içinde olmayız. Fakat tiryakiler için fiyat-kalite dengesi olukça önemli. İşte bu dengeyi tutturmanın en temel yolları:

  1. Kahvenizi Evde Hazırlayın

Kahvenizi evinizde hazırlayarak daha fazla tasarruf edebiliriz. Her şeyden önce ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan bir demliğiniz ya da kahve makineniz olduğundan emin olun. Basit makinelerden, sabah ayaklarınız yere değmeden hazırlığa başlayabilecek programlanabilir modellere varana gibi birçok farklı kahve pişirme makinesi piyasada mevcut. Bu türdeki demleme araçlarını temiz tutmayı ihmal etmeyin. Unutmayın, iyice temizlenmemiş bir makineniz varsa kahvenizin kaliteli olmasının hiçbir önemi yok.Kahve Tiryakileri

  1. Paranızı İyi Kahve Çekirdeklerine Harcayın

Kahvenin bir gelenek olduğu ülkemizde, kahvenin kalitesinden çok demlenme ve servis şekline önem verilir. Bu açıdan bakıldığında “iyi kahve çekirdeği” ifadesi, mutfağına “kurukahveci mehmet efendi” markasından başka kahve girmemiş olan bazılarımız için yabancı gelebilir. Ancak gelin bunu bir de gerçek kahve tiryakilerine sorun.

Kahvenin yetiştiği bölgenin iklim şartları, kavrulma şekli, paketlenme tarihi vb. detaylar oldukça önemlidir. Öyle ki aldığınız kahvenin fiyatı da tüm bu etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Öte yandan kahvenin, demleme şekline uygun olarak çekilmiş olmasına da dikkat etmek gerekir.

TchiboTchibo, Kahve Dünyası ve Starbucks… Bunlar, farklı türlerde ve aromalarda kahveler bulabileceğiniz ve tadabileceğiniz kahvecilerden birkaçı. Tchibo ve Kahve Dünyası internet mağazaları üzerinden de satış yapıyorlar. Haliyle eğer kahve alışverişinizi biraz daha ucuza getirmek istiyorsanız doğrudan satış noktasına gitmek yerine internetten alışverişi tercih edebilirsiniz. Özellikle online satışta rakiplerine göre çok ilerde olan Tchibo’nun geleneksel indirim kampanyalarına denk gelirseniz sakın kaçırmayın.

  1. Artıkları Kullanın

Yan kahve ürünlerinden veya fazlalıklardan sonuna kadar faydalanın. Demliğin dibinde kalan ekstra kahveyi buz kabının içinde dondurarak kendi yaptığınız buzlu kahvelerde kullanabilirsiniz.Ice Coffee

Pek çok Starbucks şubesi talep ettiğiniz takdirde kullanılan telveleri paylaşabiliyor. Bu telveleri saksı çiçekleri için gübre olarak kullanabilirsiniz. Artıklarınızın çöp olmasına izin vermeyin! Onları başka amaçlarla kullanın.

  1. Kahvecilerin Ödül Programlarından Yararlanın

Sonbaharda bal kabaklı kahve veya Frappuccino içmek sizin de hakkınız. Ancak dışarıda kahve alışkanlığı fazla abartıldığında bütçede gediklere yol açabilir. Kazandığınız parayı kahve içerek tüketmek istemezsiniz.Starbucks

Eğer Starbucks, Tchibo veya Kahve Dünyası gibi yerlere sık sık gidiyorsanız, ücretsiz içecekler için ödül puanları toplamaya çalışın. Bunun için bir hediye kartı satın alın (örn: Starbucks card). Puan kazanmak için düşük fiyatlı içecekler alın ve pahalı içeceklerinizi ücretsiz hediyeler için kullanın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu