Foto Galeri

Kaktüs Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğada 60 familyada 300 türü bulunan kaktüs, bitkiler içerisinde bakımı en kolay olandır. Önemli olan kaktüsün bakımını, doğal ortamlarına uygun bir şekilde yapmaktır.

Kaktüsgiller familyasına ait olan bitkilerin gövdeleri etli ve yassılaşmış, yaprakları ise dikenlidir. Bunun yanı sıra, bir de yaprakları dikensiz olan sukkulentler bulunur.

Genellikle çöllerde yaygın olan kaktüs, susuzluğa ve yüksek sıcaklıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Su ihtiyacı çok az olan kaktüsün, bunun tam zıttı olarak güneşe ve sıcaklığa olan ihtiyacı fazladır.

Kaktüs bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Kaktüs bakımında birtakım dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurları; sulama, ışık, ısı, toprak, gübre ve havalandırma olarak ayrı ayrı ele alabiliriz.

Sulama

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaktüs, çok fazla su ihtiyacı olan bir bitki değildir. Ancak bu, kaktüslerin sulanması gerekmediği anlamına gelmez.

Sulamayı, musluktan akan su altında yapmak kaktüsün ölmesine neden olabilir. Bu nedenle sulama yaparken, pet şişe veya tas gibi malzemelerin kullanılmasında fayda vardır.

Fazla sulanma, kaktüs köklerinin ölmesine neden olur. Bu nedenle kaktüs, sadece görünen kısmı değil; iç kısmı da kuruduğu zaman sulanmalıdır. En çok ilkbahar döneminde sulanmaya ihtiyaç duyan kaktüs, kış mevsiminde mümkün olduğunca az sulanmalıdır. Sulama yaparken havanın güneşli olmasına dikkat edilmelidir. Böylelikle verilen su, en kısa zamanda kuruyabilir.

Işık   

Kaktüs, yaz-kış dinlemeden her daim bol ışık isteyen bir bitki türüdür. Bu nedenle kaktüslerin, mümkün olduğunca cam kenarlarında ve balkonların güneş alan kısımlarında tutulmasında fayda vardır. Ancak, yine de bitkiyi öğlen güneşine direkt maruz bırakmak ona zarar verebilir.

Isı

Yazın gelişim gösteren, kışın uykuya geçen kaktüs, gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmek için sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu sıcaklık, ortalama 16 derece olmalıdır.

Kaktüsün gelişmesinde ortam sıcaklığının 40 dereceye kadar yükselmesi herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Ancak bunun daha yukarısında bir ısı, kaktüsün gelişimini durdurabilir. Kışın da soğuğa karşı dayanıklılık gösterir, fakat yine sıcaklık -10’un altına düşerse, bu durum bitkiye zarar verebilir.

Toprak

Kökleri ince lifler halinde olan kaktüs, çok derin toprak istemez. Dikkat edilmesi gereken nokta, toprağın kireçli olmaması ve suyu iyi geçirmesidir. Çiçek toprağı veya torf tercih edilebilir. Hatta, torf-pomza veya çiçek toprağı-kalın kum karışımı, kaktüsün gelişimine olumlu etki yapacaktır.

Gübre

Kaktüs için kesinlikle suni gübre kullanılmalıdır. Hayvan gübresi, kaktüs için faydalı olmayacaktır. Gübreleme için en uygun olan mevsim ilkbahardır. Bitki kışın uyuduğu için, bu mevsimde ona gübre vermek doğru olmayacaktır.

Havalandırma

Kaktüs bakımında son bir önemli nokta ise, havalandırmadır. Kaktüs, doğası gereği havasızlığa alışkın değildir. Bu nedenle, kaktüs bakılan evin gün içerisinde sık sık havalandırılması gerekir. Bu durumun ortadan kaldırılması için ise, bitkileri balkonda tutmak en kolay yöntemdir.

Siz de bu bilgiler doğrultusundan kaktüsünüze bakım uygulayabilir, kaktüs çeşitlerinin vereceği güzel çiçekler ile evinizi renklendirebilirsiniz.

46 Comments

 1. candan doruk

  12 Eylül 2015 at 14:05

  ilkbahar zamani bitkiye gubreleme yaparken bitkiyi topraktan tamamen ayiracak miyiz?topraktan tamamen ayirirsak koklerine zarar gelir mi ? Ayrica gubreleme yaparken gubreyi toprakla karistiracak miyiz yoksa gubreyi topraga serpecekmiyiz ? Simdiden tesekkur ederim

  • EvHayat

   14 Eylül 2015 at 19:11

   Merhaba Candan Hanım,
   Toprağı gübre ile karıştırmak aslolandır. Bitki gövdenin etrafı hafif kazılarak çekilmek sureti ile topraktan çıkartılır. Kökün etrafında toprak kalacağı için kökün zarar görmesi söz konusu olmaz. Daha sonra bitkinin yerleştirileceği bölgedeki toprak, gübre ile harmanlanır ve bitki yeniden yerleştirildikten sonra, can suyu verilir.
   Yorumunuz için teşekkür ederiz. 🙂 @CandanDoruk

 2. kubra aksoy

  27 Eylül 2015 at 17:36

  merhaba, kaktusun uzerindeki acan cicek tohum gorevi gorurmu ? Tesekkurler.

  • EvHayat

   29 Eylül 2015 at 14:38

   Kübra Hanım Merhaba,
   Eğer kaktüs çiçek açtıysa ve meyvesi varsa, tohum görevi görür. Ancak sadece çiçek açtıysa ve meyve alındıysa, tohum görevi görmez. @KubraAksoy

 3. sakine

  24 Kasım 2015 at 18:21

  Merhabalar, yazin boyutlarindan dolayi haftada bir suladigim kaktuslerimi bu aylarda ne kadar sıklikla sulamaliyim? Bir de kaktusumu sularken havanin yagmurlu, ruzgarli olmamasi, hep gunesli olmasi mi gerekir?

  • editor

   26 Kasım 2015 at 14:28

   Merhaba Sakine Hanım,

   Kaktüslerinizi sularken suyu toprağın tümüne ulaşacak şekilde dökmelisiniz. Yağışlı mevsimlerde 15-20 günde bir sulamanız yeterli olacaktır. Güneşli günlerde toprak suyu çabuk emeceğinden daha sık sulama gerekebiliyor. Kaktüsü sularken havanın rüzgarlı ya da güneşli olması zorunlu değil, sadece su ihtiyacını belirleyen bir durumdur. Umarız katküsleriniz sağlıklı gelişim gösterir.

  • sakine

   28 Kasım 2015 at 10:09

   Çok teşekkurler bilgileriniz için ☺☺

 4. Burak Unlu

  22 Nisan 2016 at 21:29

  Merhaba, evimde bir kaktüsüm var toprağını henüz bir-iki hafta önce değiştirdiğim halde yine aynı sorunla karşılaştım, ilginç bi şekilde toprağın içi beyaz kristal gibi küçük yuvarlak taşlarla doluyo , üzerine dokununca un gibi parçalanan küçük taşçıklar, sanırım bitki bunları kendi üretiyo ama çözemedim, bunlar bitkinin beslenmesini engellediği için belirli periyotlarlarla toprağını değiştirmek zorunda kalıyorum sonra birkaç hafta sonra bi bakıyorum toprağın içi yine onlarla dolu, nedir bunlar bir bilginiz var mı ?

  • editor

   25 Nisan 2016 at 09:29

   Merhaba Burak Bey,

   Muhtemel ki kaktüste bir mantar hastalığı var. Toprak değişimi gerekebilir. Kaktüsün fotoğrafını editor@evhayat.com‘a yollayabilir misiniz? Böylece daha sağlıklı bir cevap verebiliriz.

 5. mert melih buçan

  25 Ekim 2016 at 19:16

  Merhaba kaktüs bakıyorum ama bu ilk şu anda 25 ekim sulamayı nasıl yapmalıyım acil yardım teşekkürler bu arada toprak saksı değişimi ve gübre gerekmektemidir

 6. mert melih

  25 Ekim 2016 at 19:17

  Merhaba kaktüs bakıyorum ama bu ilk şu anda 25 ekim sulamayı nasıl yapmalıyım acil yardım teşekkürler bu arada toprak saksı değişimi ve gübre gerekmektemidir twşekkürler

  • editor

   31 Ekim 2016 at 08:02

   Merhaba Mert Melih Bey,

   Kaktüs için kalın kenarlı toprak saksı kullanılmalıdır. Kaktüs toprağı için şöyle bir karışım kullanabilirsiniz: %10 kırmızı killi toprak +%20 dere kumu + %20 humuslu kara toprak + %50 ince ponza taşı. Kaktüs yazın normal şekilde sulanmalı. Sonbahar ve ilkbaharda toprağı kurudukça sulanmalı. Kışın ise serin bir yerde tutulmalı ve hiç sulanmamalıdır. Fakat kışın su isteyen türleri de vardır. Sizin kaktüsünüz hangi tür?

 7. Belkıs

  7 Ocak 2017 at 13:13

  Merhaba, ben ilk defa küçük bi kaktus aldim. Aldigim cicekcide kadin, sulama işlemini direk degil de saksinin altina su dolu bi kap birakarak yapmami söyledi. Su dolu kabi saksinin altina koyarsaniz ve alti saat boyunca icinde tutarsaniz kaktus ihtiyacı olan suyu kendisi alacaktir dedi. Bu ne kadar sağlıklı bi bilgi? Yardimci olusaniz sevinirim. Simdiden teşekkürler…

  • editor

   9 Ocak 2017 at 09:46

   Merhaba Belkıs Hanım,

   Çiçekçi bir yöntem geliştirmiş olabilir, daha önce duymamıştık. Siz normal şekilde sulayabilirsiniz. Serin ve soğuk günlerde güçlü kaktüsler hiç su istemez. Zayıf kaktüsleri kış boyunca toprak tamamıyla kuruduktan sonra saksıdaki toprağın sadece üst kısmının ıslanacağı miktarda az su ile sulayın. Kolaylıklar dileriz.

 8. Merve

  12 Mart 2017 at 10:04

  Merhaba, mart ayında aldığım üç minik kaktüsüm var Bu ay içerisinde nelere dikkat etmeliyim? Teşekkürler..

  • editor

   13 Mart 2017 at 16:44

   Merhaba Merve Hanım,

   Kaktüs çok su istemez. Kaktüs toprak tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Sıcağı sever, sıcak bir yerde tutun. Yaz kış güneş görmelidir. Bulunduğu yer sık sık havalandırılmalıdır. Bunlara dikkat ederseniz sağlıklı gelişecektir.

 9. Merve

  12 Mart 2017 at 10:06

  Merhaba, mart ayında aldığım üç minik kaktüsüm var. Bu ay içerisinde dikkat etmem gereken bilgiler var mıdır? Teşekkürler..

  • editor

   13 Mart 2017 at 16:44

   Merhaba Merve Hanım,

   Kaktüs çok su istemez. Kaktüs toprak tamamen kuruduğunda sulanmalıdır. Sıcağı sever, sıcak bir yerde tutun. Yaz kış güneş görmelidir. Bulunduğu yer sık sık havalandırılmalıdır. Bunlara dikkat ederseniz sağlıklı gelişecektir.

 10. azramiy

  3 Mayıs 2017 at 17:18

  Merhaba,sukkulentlere kışın nasıl bakılmalıdır.Şuanlık pencere kenarımda güneş alıyor.Fakat evimiz yerden ısıtmalı.Yani sorum sukkulentlere kışın nasıl bakabilirim.Pencere kenarımda kalmaya devam etsin mi?

  • editor

   4 Mayıs 2017 at 12:12

   Merhaba,

   Çok havadar, esintili ve iyi derecede güneş alabilen bir pencere önünde olabilir. Toprağı kupkuru olunca da az sulanmalıdır. Kolaylıklar dileriz.

 11. Görkem

  30 Mayıs 2017 at 11:49

  Merhaba, kaktüsün olduğu saksı alttan delik olmalı mıdır? Yokda deliksiz, kapalı bir saksıda da (cam, seramik, plastik vs.) yetiştirebilir miyim? Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

  • editor

   30 Mayıs 2017 at 17:13

   Merhaba,

   Kaktüs saksısının alttan delik olması gerekmez. Hatta kaktüsleri kalın kenarlı toprak saksılara dikmek gerekir. Kaktüsler o kadar çok sulanmamalıdır. Saksının içinde toprağın üst yarısını ıslatacak kadar su yeter. İyi günler dileriz.

 12. Sami

  4 Temmuz 2017 at 14:05

  Merhabalar benim yılan kaktüsü şeklinde kaktuslerim var ama bir aydır solmuş gibi kendilerini saldılar bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım

  • editor

   6 Temmuz 2017 at 13:13

   Merhaba Sami Bey,

   Öncelikle kaktüsü toprağından sökün, köklerine zarar vermeyin. İki gün kaktüsü bu şekilde bekletin. Ardından kaktüs için iyi, suyu geçiren bir toprağa tekrar dikin. Toprağına 1/3 oranına ince ponza taşı karıştırın. Ayrıca kaktüsün su istemediğine dair yanlış bir fikir var. Kaktüsler de su ister. Az su vermek de kaktüse zarar verir. Gerektiğince su verilmelidir. Bunu haricinde esintisiz ortamda tutulmamalıdır. Güneşli ve esintili bir yerde tutun. Kolaylıklar.

 13. tugba

  15 Temmuz 2017 at 11:15

  merhaba.benim mammillaria türünde bir kaktusum var.yeni aldigimda topragini degistirip yeni saksiya gecirdim.ama biraz uzadiktan sonra gelisimi durdu ve cicekleri soldu birkac aydir cicek acmiyor.tekrar toprogini degistirmek icin cikardigimda yeni topragi hic kabul etmedigini gordum kokleri hala sadece ilk topragin cevresinde sariliydi.topraga tutunmadigi icicinde cubukla vs. sabitlemezsem egiliyor.ne yapabilirim?tesekkurler

  • editor

   24 Temmuz 2017 at 13:31

   Merhaba Tuğba Hanım,

   Şu toprak karışımını kullanın: %10 kırmızı killi toprak +%20 dere kumu + %20 humuslu kara toprak + %50 ince ponza taşı. Bakımını da ihmal etmezseniz kendisini toplayacaktır.

 14. Halit sari

  23 Ağustos 2017 at 23:49

  Sa herkese hayırlı günler ben halit sari kaktusu son 2 yıldır bakıyorum ben yorumları okudum her kesin konusu aynı sadece ben kaktuse su vermeyince buyumuyor aksine suyu her gün veriyorum her gün büyüyor hatta kenarlarjnda bile uzun yuvarlak bir şekilde büyümeye başladı resim atabiliyormuyum bir bakilsa doğrumu yetiştiriyorum

  • editor

   28 Ağustos 2017 at 12:36

   Merhaba Halit Bey,

   editor@evhayat.com adresine kaktüsün fotoğraflarını yollayabilirsiniz.

 15. Ipek

  9 Eylül 2017 at 12:42

  Kaktuslerin yavrularini kopardigimizda daha hizli buyurlermi? Cunku etrafi kucuk kucuk yavrularla dolu..

  • editor

   10 Eylül 2017 at 12:27

   Merhaba İpek Hanım,

   Kaktüsün fotoğrafını editor@evhayat.com‘a yollayabilir misiniz?

 16. Zeynep

  28 Ocak 2018 at 13:55

  Merhaba kaktüs aldım ama kaktüs türünü bilmiyorum bakımını nasıl yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • editor

   28 Ocak 2018 at 16:47

   Merhaba Zeynep Hanım,

   editor@evhayat.com adresine kaktüsün fotoğraflarını yollayabilir misiniz? Çiçeği görerek yardımcı olabiliriz.

 17. Ayşegül Öztürk

  17 Şubat 2018 at 01:54

  Merhaba her soruya ne guzel cevaplar vermişsiniz tebrik ederim Benimde bir sorunum var kaktusumun bazı yerlerinde beyaz yapışkan pamukcuklar çıktı galiba bu bir hastalık neler yapabilirim iyilesmesi için ?Şimdiden teşekkürler

  • editor

   27 Mart 2018 at 12:44

   Merhaba Ayşegül Hanım,

   Geç cevap verdiğimiz için özür dileriz. Umarız sorun devam etmiyor da hallolmuştur. Kaktüslerdeki hastalıklar türüne göre değişebilmektedir. Öncelikle bitkide yumuşama var mı diye bakın. Ardından sirkeli pamuk ile o pamukçukları temizleyin. Eğer yumuşama varsa çiçeğin suyunu azaltın. Kolaylıklar.

 18. Güneş

  24 Şubat 2018 at 08:24

  Merhaba. Merak ettiğim için bir hafta önce karışık kaktüs tohumu ve kaktüs aldım. Kaktüse nasıl bakılacağını anladım yukarıdaki cevaplarınızdan. Lakin tohumu için ne yapmalıyım? Üstüne az toprak serpilmeliymiş ama ben azdan biraz daha fazla toprak serptim. Çimlenmesini engeller mi? Su ne kadar sıklıkla koymalıyım? Çimlenmesi için ne yapmalıyım?

  • editor

   27 Mart 2018 at 12:49

   Merhaba Güneş Hanım,

   Kaktüsünüz çimlendi mi?

 19. Esma subaşı

  6 Mart 2018 at 16:36

  Benim akktusum çok yavaş büyüyor ve ciciek açmıyor bunun sebebi nedir

  • editor

   27 Mart 2018 at 12:56

   Merhaba Esma Hanım,

   Türüne göre kaktüsler küçük de olabiliyor. Kaktüsünüzün türünü biliyor musunuz?

 20. CEMİLE

  12 Haziran 2018 at 13:02

  MERHABA KAKTÜSÜMÜ SERAMİK SAKSIYA DİKSEM OLURMU
  ALTI DELİK DEĞİL

  • editor

   15 Temmuz 2018 at 17:31

   Merhaba,

   Su drenajı sağlanamayacağı için pek sağlıklı olmaz.

 21. Akın

  10 Temmuz 2018 at 09:21

  Dün yeni bir kaktüs aldım ama türünü bilmiyorum o yüzden de onun nelere dayanıklı olup olmadığını bilmiyorum. Türünü söyler misiniz?.Teşekkürler

  • editor

   15 Temmuz 2018 at 17:48

   Merhaba,

   editor@evhayat.com‘a fotoğrafını gönderebilir misiniz?

 22. Havva

  12 Ekim 2018 at 08:43

  Merhabalar kaktuslerim kapalı cam balkonda kışın soğuğa dayanirmi

  • editor

   15 Ekim 2018 at 20:11

   Merhaba,

   Dayanabilir. Bir süre sorun oluyor mu diye gözlemleyin. Sorun oluyorsa başka yöntem denemek gerekir.

 23. Aynur

  1 Aralık 2019 at 17:49

  Mrblar benim kaktusumu sürekli yaprağı soluyor yeni aldim ismini de bilmiyorum neden olur acaba

 24. Esma

  5 Aralık 2019 at 20:51

  Mehabalar benim kaktusümün türünü bilmiyorum ama tombul olanlardan değil uzun olanlardan saplarından bir tanesinin ucu çok açık olmuş ve çok yumuşak olmuş ne yapabilirim acaba yardım edermisiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.