Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Kaktüs sıcak iklim bitkisidir. Kaktüs toprağı vitamin ve mineral açısından zengin olmalıdır.

Kökleri ince lifler halinde olan kaktüs, çok derin toprak istemez. Dikkat edilmesi gereken nokta, toprağın kireçli olmaması ve suyu iyi geçirmesidir. Çiçek toprağı veya torf tercih edilebilir. Hatta, torf-pomza veya çiçek toprağı-kalın kum karışımı, kaktüsün gelişimine olumlu etki yapacaktır.

Kaktüs toprağı, yüksek geçirgenliğe sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra toprağın hızlı kuruma özelliğine sahip olması da oldukça önemli bir husustur. Kaktüs bitkisi toprağı seçiminde kaktüsün iç mekan bitkisi olarak mı yetiştirileceği, dış mekan bitkisi olarak mı yetiştirileceği önemlidir. Kaktüs bitkisinin toprağı kurumasına bağlı olarak değişkenlik gösterir. İç mekan kaktüslerin toprak yapısı dış mekan kaktüs toprağıyla aynı olsa da toprağa farklı zamanlarda sulama ihtiyaçları oluşacak, toprak yüzeyinin kuruması daha farklı zamanlarda olacaktır.

Dış mekan kaktüsler de toprak yapısı hava koşullarına bağlı olarak yani bundan kastımız hava akımının nasıl olduğu, kaktüs toprağının güneşlenme süresi, soğuk hava koşulları ve kaktüsün bundan etkilenmesi kaktüs toprağı için oldukça önemlidir. Dış mekan kaktüs bitkilerinde kaktüs toprağının üst kısmına estetik görünüm vermesi için kil yada kum ilave edilmektedir. Bu durum dış mekan kaktüs topraklarında toprağın yüzeyinin erken kurumasını engeller ve kaktüs kökleri açısından oldukça fayda dağlar. Bitkinin daha uzun süreler yaşamasına, kök ve gövde yapısının bozulmamasına ortam oluşturmaktadır.

İç mekan kaktüsler de toprak yüzeyine kil, kum yada çakıl taşları koyulduğunda fayda sağlamayacaktır. Aksine kaktüs toprağının geçirgenliğini yitireceğinden dolayı kaktüs köklerinin zarar görmesine neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu