Kaloriferin İyi Isıtması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kombi ve peteklerde arıza olması ısınma sorununa sebep olur. Kaloriferlerin verimli kullanılması ve enerjiden tasarruf edebilmek için kalorifer peteklerinin doğru çalıştığından emin olmak gerekir.

Soğuk havaların yavaş yavaş yüzünü göstermesiyle birlikte kombiler de kullanılmaya başladı. Fakat sürekli artan enerji fiyatları sebebiyle ısınma maliyetleri de artmaktadır.

Isınma maliyetlerinin artması kış aylarında birçok bütçenin de zorlanmasına sebep olur. Aile bütçesini planlayabilmek düzenli bir tasarrufla mümkün olabilir. Isı tasarrufu da bu konunun önemli bir öğesidir.

Isıtmada, güvenli ve tüm mekanı ısıtabilmesi açısından evlerde çoğunlukla kombi kullanılmaktadır. Kombilerin montajı doğru yapılmadığında ya da kullanımı doğru yapılmadığında bütçeniz zarar görebilir. Doğalgaz tasarrufu için uygun tesisat ve uygun kullanım çok önemlidir.

Tasarruflu Isıtma İçin Yapılması Gerekenler

Peteklerin içerisinde tıkanma ve hava boşlukları meydana gelebilir. Bu da peteklerin az ısınmasına sebep olur. Bu durumda peteklerin bağlantı noktalarının çıkarılarak içerideki pis maddelerin çıkarılması gerekir. Bağlantı noktaları sökülürken dışarı su ve hava da çıkabilir, buna dikkat etmeniz gerekir.

Peteklerin içindeki su basıncı ve hava kontrol edildiği halde petekler hâlâ ısınmıyorsa, içeride temizlenmesi gereken kimyasal maddeler var demektir. Bunların temizlenebilmesi için profesyonel birinden yardım almanız gerekir. Bu işlem yalnızca kalorifer temizleme aracı ile alanında yetkili biri tarafından yapılabilir.

Kaloriferlerin reglaj ayarının kontrol edilmesi ve onarılması ısınma verimini artırır. Kombinin en yakınındaki petekten başlayarak en uzaktaki peteğe kadar bir ayar yapmanız gerekir. Bunun için en yakındaki peteği bir tur açın, bu işlemi son peteğe kadar bir tur artırarak uygulayın. En sondaki petek sonuna kadar açık olmalıdır. Böylece reglaj ayarı yapmış olacaksınız.

Peteklerin önünün ve üstünün açık olması da enerji verimliliği sağlar. Mümkünse peteğin önüne mobilya koymayın. Bunun yanı sıra perdelerin de peteğe temas etmemesini sağlayın.

Kaloriferin ve kombinin genel bakım işlerini ihmal etmeyin. Soğuklar başlamadan önce kombi ve petek bakımını yaptırın.

Kaloriferin sıcak ve soğuk su bağlantılarını kontrol edin. Sıkı halde olmayan bağlantılar basıncı düşmesine ve kaloriferin ısınmamasına sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu