Kaloriferin Yanındaki Çiçek Bozulur mu?

Çiçekler hava değişimlerinden olumsuz etkilenebilirler. Saksı çiçekleri, havaların soğumasıyla birlikte daha yavaş büyümeye başlar ve sonbahar – kış aylarında uyuma dönemine girerler.

Sobalı bir evde yaşıyorsanız çiçeklerinizin bulunduğu ortamdaki ısıyı sabit tutmaya özen göstermelisiniz. Odanın fazla ısınması ve soğuması engellenmelidir. Sobalı evlere nazaran kaloriferli evlerde ısı değişimi fazla olmadığından saksı çiçekleri soğuk havadan daha az etkilenir.

Çiçeklerin bulundukları yer de önemlidir. Kış mevsiminde çiçeklerin yerleri değiştirilir. Fakat çiçekler bulunduğu yeri sevmişse, yerlerinin değişmesi onları olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple mevsimden mevsime yerinin değiştirilmemesi gerekir. Çiçeklerin gövdesi ve yaprakları bulunduğu konuma göre geliştiğinden, yerinin değişmesi durumunda yeni çevreye uyum sağlamakta zorlanabilir. Bu durumda da yaprakları sararıp dökülmeye başlar.

Kış mevsiminde çiçeklerin bulunduğu ortamın daha az nemli olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra kış aylarında bulunduğunuz ortamı havalandırmak istediğinizde çiçeğinizin cama yakın olmadığından emin olmalısınız. Çiçeğinizi soğuk suyla sulamamalısınız. Her halükarda çiçeklerin de insanlar gibi soğuktan etkilendiğini unutmayın.

Kışın Kaloriferin Yanındaki Çiçekler Bozulur mu?

Çiçeğin sağlıklı gelişiminin etkilenip etkilenmemesi pek çok etkene bağlıdır. Her bitkinin birbiriden farklı iklim isteği vardır.

Fakat her durumda çiçeklerinizi kalorifer peteklerine yarım metreden daha yakın bir mesafede bulundurmamalısınız. Petekler çok ısınmıyorlarsa 30 santime kadar tutulabilirler.

Klimanın Esintisi Çiçeklere Zarar Verir mi?

Klimanın yaydığı hava çiçeğe çok yakın ve esinti çok şiddetli değilse çiçeğe bir zararı yoktur. Aksine şiddetli olmayan bir esinti bitki için yararlı olabilir. Ortamdaki ışığın gücü de yeterliyse çiçek fotosentez yaparak gelişmeye devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu